Aktiebolag Borås
Speeding AB
79 sökningar
143,9 mkr
−7,2 %17,4 %
+2,2 p.e.36,4 %
+0,5 p.e.13
+8,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 143 913 | 155 142 | 96 001 | 66 391 | 46 594 | 32 895 | 25 260 | 18 683 |
| Rörelseresultat | 24 977 | 23 567 | 18 159 | 13 322 | 10 256 | 5 855 | 4 263 | 2 523 |
| Årets resultat | 19 065 | 15 014 | 10 905 | 7 955 | 6 111 | 3 474 | 2 504 | 1 456 |
| Eget kapital | 20 063 | 15 998 | 11 984 | 10 079 | 10 124 | 5 001 | 2 561 | 1 507 |
| Balansomslutning | 55 153 | 44 653 | 35 828 | 26 788 | 21 307 | 12 092 | 7 671 | 5 673 |
| Anställda | 13 | 12 | 10 | 7 | 5 | 4 | 4 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 143 913 | 155 142 | 96 001 | 66 391 | 46 594 | 32 895 | 25 260 | 18 683 |
| Personalkostnader | 8 107 | 9 910 | 5 707 | 4 433 | 3 127 | 2 352 | 2 171 | 2 206 |
| Av- och nedskrivningar | 58 | 117 | 61 | 91 | 91 | 93 | 51 | 55 |
| Övriga externa kostnader | 25 701 | 27 471 | 14 700 | 10 191 | 6 214 | 4 926 | 3 834 | 2 630 |
| Övriga rörelseposter, netto | −85 070 | −94 077 | −57 374 | −38 354 | −26 906 | −19 669 | −14 941 | −11 269 |
| Rörelseresultat | 24 977 | 23 567 | 18 159 | 13 322 | 10 256 | 5 855 | 4 263 | 2 523 |
| Ränteintäkter | 309 | 134 | 8 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 156 | 208 | 22 | 11 | 19 | 27 | 44 | 63 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 130 | 23 493 | 18 145 | 13 313 | 10 291 | 5 830 | 4 219 | 2 481 |
| Bokslutsdispositioner | −1 000 | −4 385 | −4 345 | −3 266 | −2 500 | −1 400 | −1 000 | −615 |
| Skatt | 5 065 | 4 094 | 2 894 | 2 092 | 1 680 | 956 | 715 | 410 |
| Årets resultat | 19 065 | 15 014 | 10 905 | 7 955 | 6 111 | 3 474 | 2 504 | 1 456 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 152 | 153 | 71 | 132 | 223 | 263 | 104 | 161 |
| Varulager | 26 664 | 21 733 | 13 037 | 10 325 | 6 533 | 5 552 | 3 756 | 2 416 |
| Kortfristiga fordringar | 8 901 | 10 924 | 16 857 | 10 623 | 4 956 | 1 309 | 1 043 | 907 |
| Kassa och bank | 19 436 | 11 843 | 5 863 | 5 708 | 9 595 | 4 969 | 2 768 | 2 189 |
| Omsättningstillgångar | 55 001 | 44 499 | 35 757 | 26 657 | 21 084 | 11 829 | 7 567 | 5 512 |
| Summa tillgångar | 55 153 | 44 653 | 35 828 | 26 788 | 21 307 | 12 092 | 7 671 | 5 673 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 948 | 934 | 1 029 | 2 074 | 3 963 | 1 477 | 7 | 1 |
| Eget kapital | 20 063 | 15 998 | 11 984 | 10 079 | 10 124 | 5 001 | 2 561 | 1 507 |
| Justerat eget kapital | 33 521 | 30 250 | 22 755 | 17 400 | 14 851 | 7 743 | 4 192 | 2 344 |
| Obeskattade reserver | 16 950 | 17 950 | 13 565 | 9 220 | 5 954 | 3 454 | 2 054 | 1 054 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 373 | 781 |
| Kortfristiga skulder | 18 140 | 10 705 | 10 279 | 7 489 | 5 229 | 3 637 | 2 683 | 2 331 |
| Summa eget kapital och skulder | 55 153 | 44 653 | 35 828 | 26 788 | 21 307 | 12 092 | 7 671 | 5 673 |
| Ställda säkerheter | 2 197 | 2 197 | 2 197 | 2 197 | 2 197 | 2 197 | 2 197 | 2 197 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 5 349 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Speeding AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 143,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 17,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 36,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 13 personer och har sitt säte i Borås.
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet med främst reparera bilar, hantera montering och försäljning av prestandahöjande delar till bilar, handel via internet med bilreservdelar, köp och försäljning av aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Robert Celander (f. 1987) Verkställande direktör
- Per Magnus Eriksson (f. 1981) Ordförande, Styrelseledamot
- Christoffer Schmidt (f. 1983) Styrelseledamot
- Robert Celander (f. 1987) Styrelseledamot
- Tobias Albertsson (f. 1987) Styrelseledamot
- Sofie Ångbäck Ingemarsson (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Speeding Holding AB (559296-4752) |
|---|---|
| Koncernmoder | Hasko Invest AB (publ) (559437-3846) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-03-05 |
|---|---|
| Bransch | Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311) |
| Adress | Ödegärdsgatan 6 (Port 23-24), 504 64, Borås Besök: Ödegärdsgatan 6 Port 23-24, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |