Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Spectral AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Spectral AB minskade omsättningen med 8 procent senaste året. Medianen bland branschens 144 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 11,3 procent, mot branschmedianens 7,5 procent.
Soliditeten ligger på 25,9 procent — branschens median är 52,9 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Partihandel med mät- och precisionsinstrument
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 75 | 122 | 39 % | |
| Värdeförändring | +72,0 % | 12 | 121 | 90 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,9 % | 112 | 144 | 22 % |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | 50 | 144 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,0 % | 55 | 144 | 62 % |
| Soliditet | 25,9 % | 122 | 143 | 15 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 259 tkr | 41 | 144 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 709 tkr | 34 | 144 | 76 % |
| Nettoomsättning | 56 330 tkr | 66 | 144 | 54 % |
| Rörelseresultat | 6 384 tkr | 52 | 144 | 64 % |
| Antal anställda | 9 | 83 | 144 | 42 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 025 | 21 790 | 68 % | |
| Värdeförändring | +72,0 % | 3 274 | 21 402 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,9 % | 18 975 | 24 747 | 23 % |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | 6 440 | 24 716 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,0 % | 9 242 | 24 756 | 63 % |
| Soliditet | 25,9 % | 18 627 | 24 706 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 259 tkr | 2 723 | 24 757 | 89 % |
| Rörelseresultat per anställd | 709 tkr | 2 275 | 24 757 | 91 % |
| Nettoomsättning | 56 330 tkr | 5 960 | 24 757 | 76 % |
| Rörelseresultat | 6 384 tkr | 3 909 | 24 757 | 84 % |
| Antal anställda | 9 | 11 781 | 24 757 | 52 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 23 271 | 78 296 | 70 % | |
| Värdeförändring | +72,0 % | 10 276 | 77 179 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | −7,9 % | 67 996 | 87 570 | 22 % |
| Rörelsemarginal | 11,3 % | 22 586 | 87 488 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 25,0 % | 29 067 | 87 590 | 67 % |
| Soliditet | 25,9 % | 68 242 | 87 388 | 22 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 259 tkr | 7 789 | 87 591 | 91 % |
| Rörelseresultat per anställd | 709 tkr | 6 735 | 87 591 | 92 % |
| Nettoomsättning | 56 330 tkr | 17 845 | 87 591 | 80 % |
| Rörelseresultat | 6 384 tkr | 11 426 | 87 591 | 87 % |
| Antal anställda | 9 | 37 398 | 87 591 | 57 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .