Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Specsavers Öland AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Specsavers Öland AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 297 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 11,9 procent, mot branschmedianens 10,6 procent.
Soliditeten ligger på 45,1 procent — branschens median är 50,9 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 167 | 275 | 39 % | |
| Värdeförändring | +89,0 % | 34 | 274 | 88 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 97 | 297 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 11,9 % | 129 | 297 | 57 % |
| Avkastning på eget kapital | 43,9 % | 112 | 297 | 62 % |
| Soliditet | 45,1 % | 172 | 296 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 325 tkr | 52 | 297 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 277 tkr | 92 | 297 | 69 % |
| Nettoomsättning | 11 623 tkr | 149 | 297 | 50 % |
| Rörelseresultat | 1 383 tkr | 130 | 297 | 56 % |
| Antal anställda | 5 | 165 | 297 | 44 % |
Kalmar län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 167 | 1 757 | 34 % | |
| Värdeförändring | +89,0 % | 160 | 1 731 | 91 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 588 | 1 943 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 11,9 % | 502 | 1 942 | 74 % |
| Avkastning på eget kapital | 43,9 % | 226 | 1 943 | 88 % |
| Soliditet | 45,1 % | 1 025 | 1 939 | 47 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 325 tkr | 682 | 1 943 | 65 % |
| Rörelseresultat per anställd | 277 tkr | 467 | 1 943 | 76 % |
| Nettoomsättning | 11 623 tkr | 1 078 | 1 943 | 45 % |
| Rörelseresultat | 1 383 tkr | 772 | 1 943 | 60 % |
| Antal anställda | 5 | 1 218 | 1 943 | 37 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 52 845 | 78 296 | 33 % | |
| Värdeförändring | +89,0 % | 7 997 | 77 179 | 90 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 28 845 | 87 570 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 11,9 % | 21 242 | 87 488 | 76 % |
| Avkastning på eget kapital | 43,9 % | 14 418 | 87 590 | 84 % |
| Soliditet | 45,1 % | 44 775 | 87 388 | 49 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 325 tkr | 33 141 | 87 591 | 62 % |
| Rörelseresultat per anställd | 277 tkr | 21 685 | 87 591 | 75 % |
| Nettoomsättning | 11 623 tkr | 53 792 | 87 591 | 39 % |
| Rörelseresultat | 1 383 tkr | 34 392 | 87 591 | 61 % |
| Antal anställda | 5 | 57 949 | 87 591 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .