Ranking · bokslutsåret 2026
Så rankar Specsavers Backaplan AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Specsavers Backaplan AB ökade omsättningen med 12 procent senaste året. Medianen bland branschens 297 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 2,5 procent, mot branschmedianens 10,6 procent.
Soliditeten ligger på 19,4 procent — branschens median är 50,9 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 234 | 275 | 15 % | |
| Värdeförändring | +63,0 % | 51 | 274 | 81 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 71 | 297 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 250 | 297 | 16 % |
| Avkastning på eget kapital | 39,6 % | 122 | 297 | 59 % |
| Soliditet | 19,4 % | 264 | 296 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 614 tkr | 204 | 297 | 31 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 252 | 297 | 15 % |
| Nettoomsättning | 17 750 tkr | 77 | 297 | 74 % |
| Rörelseresultat | 450 tkr | 236 | 297 | 21 % |
| Antal anställda | 11 | 34 | 297 | 89 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 120 | 13 437 | 17 % | |
| Värdeförändring | +63,0 % | 1 974 | 13 246 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 4 265 | 15 005 | 72 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 9 744 | 14 992 | 35 % |
| Avkastning på eget kapital | 39,6 % | 2 848 | 15 010 | 81 % |
| Soliditet | 19,4 % | 12 833 | 14 970 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 614 tkr | 9 308 | 15 010 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 10 052 | 15 010 | 33 % |
| Nettoomsättning | 17 750 tkr | 7 219 | 15 010 | 52 % |
| Rörelseresultat | 450 tkr | 9 255 | 15 010 | 38 % |
| Antal anställda | 11 | 5 400 | 15 010 | 64 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2026 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 64 540 | 78 066 | 17 % | |
| Värdeförändring | +63,0 % | 11 870 | 76 952 | 85 % |
| Tillväxt i omsättning | +11,6 % | 25 164 | 87 565 | 71 % |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 56 878 | 87 484 | 35 % |
| Avkastning på eget kapital | 39,6 % | 16 911 | 87 585 | 81 % |
| Soliditet | 19,4 % | 74 753 | 87 398 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 614 tkr | 53 168 | 87 586 | 39 % |
| Rörelseresultat per anställd | 41 tkr | 58 353 | 87 586 | 33 % |
| Nettoomsättning | 17 750 tkr | 41 122 | 87 586 | 53 % |
| Rörelseresultat | 450 tkr | 53 650 | 87 586 | 39 % |
| Antal anställda | 11 | 31 609 | 87 586 | 64 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .