Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Specialistläkargruppen Uppsala AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Specialistläkargruppen Uppsala AB minskade omsättningen med 1 procent senaste året. Medianen bland branschens 232 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 35,7 procent, mot branschmedianens 11,6 procent.
Soliditeten ligger på 12,7 procent — branschens median är 43,9 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −1,3 % | 142 | 232 | 39 % |
| Rörelsemarginal | 35,7 % | 24 | 232 | 90 % |
| Avkastning på eget kapital | −100,0 % | 220 | 232 | 5 % |
| Soliditet | 12,7 % | 204 | 232 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 962 tkr | 223 | 232 | 4 % |
| Rörelseresultat per anställd | 343 tkr | 71 | 232 | 69 % |
| Nettoomsättning | 3 848 tkr | 224 | 232 | 3 % |
| Rörelseresultat | 1 373 tkr | 125 | 232 | 46 % |
| Antal anställda | 4 | 173 | 232 | 25 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −1,3 % | 1 305 | 2 127 | 39 % |
| Rörelsemarginal | 35,7 % | 20 | 2 127 | 99 % |
| Avkastning på eget kapital | −100,0 % | 2 067 | 2 127 | 3 % |
| Soliditet | 12,7 % | 1 875 | 2 127 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 962 tkr | 1 896 | 2 127 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 343 tkr | 332 | 2 127 | 84 % |
| Nettoomsättning | 3 848 tkr | 2 030 | 2 127 | 5 % |
| Rörelseresultat | 1 373 tkr | 733 | 2 127 | 66 % |
| Antal anställda | 4 | 1 598 | 2 127 | 25 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −1,3 % | 54 943 | 87 530 | 37 % |
| Rörelsemarginal | 35,7 % | 1 769 | 87 448 | 98 % |
| Avkastning på eget kapital | −100,0 % | 84 298 | 87 549 | 4 % |
| Soliditet | 12,7 % | 77 945 | 87 505 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 962 tkr | 78 249 | 87 550 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 343 tkr | 17 108 | 87 550 | 80 % |
| Nettoomsättning | 3 848 tkr | 84 582 | 87 550 | 3 % |
| Rörelseresultat | 1 373 tkr | 34 421 | 87 550 | 61 % |
| Antal anställda | 4 | 66 450 | 87 550 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .