Aktiebolag Örebro
Sparrehus AB
147 sökningar
Omsättning 2024
7,5 mkr
+5,7 %Rörelsemarginal
-16,7 %
−8,4 p.e.Soliditet
62,0 %
−0,9 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 526 | 7 121 | 6 872 | 6 633 | 6 470 | 6 337 | 6 147 |
| Rörelseresultat | −1 257 | −589 | 2 129 | 1 041 | 977 | 1 375 | 996 |
| Årets resultat | −2 538 | −2 131 | 1 157 | 367 | 387 | 803 | 494 |
| Eget kapital | 49 379 | 51 918 | 54 048 | 53 891 | 54 525 | 55 137 | 55 334 |
| Balansomslutning | 79 592 | 82 486 | 84 495 | 85 038 | 80 976 | 78 350 | 78 733 |
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 526 | 7 121 | 6 872 | 6 633 | 6 470 | 6 337 | 6 147 |
| Personalkostnader | 71 | 261 | 276 | 60 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 868 | 868 | 868 | 868 | 794 | 786 | 786 |
| Övriga externa kostnader | 7 844 | 4 210 | 3 610 | 6 672 | 4 707 | 4 178 | 4 405 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −2 371 | — | 2 008 | — | — | 40 |
| Rörelseresultat | −1 257 | −589 | 2 129 | 1 041 | 977 | 1 375 | 996 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 375 | 1 304 | 507 | 310 | 201 | 184 | 166 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 629 | −1 893 | 1 622 | 731 | 776 | 1 191 | 830 |
| Bokslutsdispositioner | 73 | 23 | 22 | −4 | −114 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 18 | −31 | −25 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 230 | 462 | 360 | 275 | 388 | 336 |
| Årets resultat | −2 538 | −2 131 | 1 157 | 367 | 387 | 803 | 494 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 75 480 | 76 348 | 79 832 | 80 584 | 74 952 | 75 337 | 76 123 |
| Kortfristiga fordringar | 1 135 | 2 971 | 622 | 40 | 14 | 19 | 329 |
| Kassa och bank | 2 977 | 3 167 | 4 041 | 4 414 | 6 010 | 2 995 | 2 281 |
| Omsättningstillgångar | 4 112 | 6 138 | 4 663 | 4 454 | 6 024 | 3 014 | 2 610 |
| Summa tillgångar | 79 592 | 82 486 | 84 495 | 85 038 | 80 976 | 78 350 | 78 733 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 51 817 | 53 949 | 52 791 | 53 424 | 54 038 | 54 234 | 54 740 |
| Eget kapital | 49 379 | 51 918 | 54 048 | 53 891 | 54 525 | 55 137 | 55 334 |
| Justerat eget kapital | 49 379 | 51 976 | 54 124 | 53 985 | 54 616 | 55 137 | 55 334 |
| Obeskattade reserver | 0 | 73 | 96 | 118 | 114 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 26 200 | 26 200 | 26 200 | 26 200 | 21 200 | 21 200 | 21 200 |
| Kortfristiga skulder | 4 013 | 4 295 | 4 151 | 4 829 | 5 137 | 2 013 | 2 199 |
| Summa eget kapital och skulder | 79 592 | 82 486 | 84 495 | 85 038 | 80 976 | 78 350 | 78 733 |
| Ställda säkerheter | 27 900 | 27 900 | 27 900 | 27 900 | 22 215 | 22 215 | 22 215 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Sparrehus AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 7,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -16,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 62,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Sätet finns i Örebro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Inger Elisabeth von Blanckenhagen (f. 1951) Styrelseledamot
- Pauline Gustafsson (f. 1993) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Per Askengren (f. 1966) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Sparrehus AB (556668-3610) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-10-13 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Rynningegatan 10, 703 65, Örebro Besök: Rynningegatan 10, Örebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |