Aktiebolag Vara
Sparlösa Bygg & Montage AB
53 sökningar
Hitta fler företag som Sparlösa Bygg & Montage AB – inom byggnadssnickeriarbeten i Vara →
3 mkr
−4,9 %12,0 %
−13,7 p.e.82,0 %
+2,3 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 996 | 3 149 | 1 332 | 1 539 | 1 399 |
| Rörelseresultat | 359 | 808 | −89 | 296 | 537 |
| Årets resultat | 281 | 526 | −108 | 235 | 420 |
| Eget kapital | 1 179 | 1 098 | 573 | 681 | 445 |
| Balansomslutning | 1 607 | 1 551 | 665 | 827 | 548 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 996 | 3 149 | 1 332 | 1 539 | 1 399 |
| Personalkostnader | 1 234 | 1 025 | 956 | 940 | 640 |
| Övriga externa kostnader | 666 | 437 | 381 | 237 | 118 |
| Övriga rörelseposter, netto | −737 | −879 | −84 | −66 | −104 |
| Rörelseresultat | 359 | 808 | −89 | 296 | 537 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 359 | 810 | −89 | 296 | 537 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −175 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 78 | 109 | 19 | 61 | 116 |
| Årets resultat | 281 | 526 | −108 | 235 | 420 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 80 | 80 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 555 | 377 | 125 | 114 | 111 |
| Kassa och bank | 972 | 1 094 | 540 | 713 | 437 |
| Omsättningstillgångar | 1 527 | 1 471 | 665 | 827 | 548 |
| Summa tillgångar | 1 607 | 1 551 | 665 | 827 | 548 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 873 | 547 | 656 | 421 | 0 |
| Eget kapital | 1 179 | 1 098 | 573 | 681 | 445 |
| Justerat eget kapital | 1 318 | 1 237 | 573 | 681 | 445 |
| Obeskattade reserver | 175 | 175 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 253 | 278 | 92 | 146 | 102 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 607 | 1 551 | 665 | 827 | 548 |
Verksamhet
Sparlösa Bygg & Montage AB omsatte 3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 12,0 procent, och soliditeten var hög — 82,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Vara.
Föremålet för bolagets verksamhet är montage, bygg och anläggningsarbeten, byggdesign och inredningsverksamhet.
Styrelse & ledning
- Rasmus Larsson (f. 1994) Styrelseledamot
- Marita Wilhelmsson (f. 1961) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-23 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Plastgatan 7, 531 55, Lidköping Besök: Plastgatan 7, Lidköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |