starkabolag.se

Aktiebolag Hudiksvall

Spångs Hantverk AB

99 sökningar

Omsättning 2025

1,2 mkr

+3,4 %
Rörelsemarginal

4,3 %

−1,9 p.e.
Soliditet

68,3 %

−2,5 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr20252024202320222021202020192018
Omsättning1 1621 1241 0931 043974988836540
Rörelseresultat507022154442−2112
Årets resultat35512653114−233
Eget kapital2071721219590594568
Balansomslutning303243315313231255207178
Anställda22222221
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-122020-122019-122018-12
Nettoomsättning1 1621 1241 0931 043974988836540
Personalkostnader854765835746682635594353
Av- och nedskrivningar777200010
Övriga externa kostnader241221210248217234238157
Övriga rörelseposter, netto−10−61−19−32−31−77−25−8
Rörelseresultat507022154442−2112
Resultat efter finansiella poster507022154441−2112
Bokslutsdispositioner001700−1700
Skatt15191310131129
Årets resultat35512653114−233

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-122020-122019-122018-12
Anläggningstillgångar1117243000029
Varulager2224241917191514
Kortfristiga fordringar6161585113968615
Kassa och bank20914120921374168132130
Omsättningstillgångar292225291283231255207149
Summa tillgångar303243315313231255207178
Aktiekapital5050505050505050
Balanserat resultat1227145409−51815
Eget kapital2071721219590594568
Justerat eget kapital207172121108103724568
Obeskattade reserver00017171700
Kortfristiga skulder9671194201124179162110
Summa eget kapital och skulder303243315313231255207178

Verksamhet

Mätt mot de 4 984 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Spångs Hantverk AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 4,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 68,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Hudiksvall.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva verksamhet inom skönhetsvård, frisörverksamhet och byggversamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Spångs Hantverk AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Spångs Hantverk AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Spångs Hantverk AB (556683-6390)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Spångs Hantverk AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2005-07-11
BranschFrisörer och barberare (SNI 96210)
Adress
Djupegatan 30, 824 50, Hudiksvall
Besök: Djupegatan 30, Hudiksvall
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad