starkabolag.se

Aktiebolag Norrtälje

Spanda - The Creative Pulse AB

65 sökningar

Omsättning 2025

2 mkr

+3,1 %
Rörelsemarginal

13,8 %

+8,0 p.e.
Soliditet

53,2 %

−7,6 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 0171 9572 1071 8891 320
Rörelseresultat27911517619312
Årets resultat16763651081
Eget kapital36019213016657
Balansomslutning1 051557759687473
Anställda11221
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 0171 9572 1071 8891 320
Personalkostnader836864971831663
Av- och nedskrivningar3434303059
Övriga externa kostnader868883634836393
Övriga rörelseposter, netto—−61−296—−193
Rörelseresultat27911517619312
Ränteintäkter055——
Räntekostnader01000
Resultat efter finansiella poster28011818119312
Bokslutsdispositioner−66−35−91−50−6
Skatt472125345
Årets resultat16763651081

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar1021361703059
Varulager75621005644
Kortfristiga fordringar157102414840
Kassa och bank717257448553330
Omsättningstillgångar949421589657414
Summa tillgångar1 051557759687473
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat143801586
Eget kapital36019213016657
Justerat eget kapital55933924921364
Obeskattade reserver251185150599
Kortfristiga skulder440180479462407
Summa eget kapital och skulder1 051557759687473

Verksamhet

Spanda - The Creative Pulse AB omsatte 2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 192 tusen kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 13,8 procent, och soliditeten var hög — 53,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Norrtälje.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva verksamhet inom yoga som events, resor, utbildningar och utveckling av yogaprodukter samt utbildning och projektledning inom yoga, ledarskap och entreprenörskap samt inom närliggande område.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Spanda - The Creative Pulse AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Spanda - The Creative Pulse AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Spanda - The Creative Pulse AB (559201-4921)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Spanda - The Creative Pulse AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-04-04
Bransch Annan övrig utbildning (SNI 85599)
Adress
Solslingan 14E, 761 65, Norrtälje
Besök: Solslingan 14 E, Norrtälje
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad