Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar SP Chark AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
SP Chark AB minskade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 95 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 9,2 procent, mot branschmedianens 2,9 procent.
Soliditeten ligger på 85,1 procent — branschens median är 43,6 procent.
Bolaget har 18 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Charkuteri- och annan köttvarutillverkning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 | 84 | 89 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 46 | 84 | 45 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,4 % | 83 | 95 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | 12 | 95 | 87 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,0 % | 23 | 95 | 76 % |
| Soliditet | 85,1 % | 6 | 95 | 94 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 874 tkr | 19 | 95 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 450 tkr | 8 | 95 | 92 % |
| Nettoomsättning | 87 726 tkr | 22 | 95 | 77 % |
| Rörelseresultat | 8 107 tkr | 9 | 95 | 91 % |
| Antal anställda | 18 | 33 | 95 | 65 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 782 | 9 259 | 92 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 3 375 | 9 142 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,4 % | 7 101 | 10 556 | 33 % |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | 3 275 | 10 543 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,0 % | 3 971 | 10 557 | 62 % |
| Soliditet | 85,1 % | 486 | 10 531 | 95 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 874 tkr | 1 595 | 10 557 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 450 tkr | 1 589 | 10 557 | 85 % |
| Nettoomsättning | 87 726 tkr | 1 584 | 10 557 | 85 % |
| Rörelseresultat | 8 107 tkr | 1 083 | 10 557 | 90 % |
| Antal anställda | 18 | 2 404 | 10 557 | 77 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 770 | 78 068 | 91 % | |
| Värdeförändring | +21,0 % | 28 788 | 76 955 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,4 % | 57 832 | 87 561 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | 28 396 | 87 479 | 68 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,0 % | 33 635 | 87 581 | 62 % |
| Soliditet | 85,1 % | 3 747 | 87 385 | 96 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 874 tkr | 11 560 | 87 582 | 87 % |
| Rörelseresultat per anställd | 450 tkr | 12 376 | 87 582 | 86 % |
| Nettoomsättning | 87 726 tkr | 12 437 | 87 582 | 86 % |
| Rörelseresultat | 8 107 tkr | 9 260 | 87 582 | 89 % |
| Antal anställda | 18 | 20 108 | 87 582 | 77 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .