Aktiebolag Järfälla
Souf Cab AB
82 sökningar
Omsättning 2024
7,7 mkr
+5,9 %Rörelsemarginal
9,6 %
+8,6 p.e.Soliditet
36,4 %
+17,6 p.e.Anställda
6
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-01 | 2020-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 651 | 7 224 | 7 828 | 3 684 | 7 529 |
| Rörelseresultat | 734 | 74 | 313 | −154 | 315 |
| Årets resultat | 499 | −9 | 250 | −196 | 261 |
| Eget kapital | 1 132 | 633 | 642 | 125 | 320 |
| Balansomslutning | 3 109 | 3 371 | 2 905 | 1 963 | 2 465 |
| Anställda | 6 | 6 | 6 | 6 | 11 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-01 | 2020-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 651 | 7 224 | 7 828 | 3 684 | 7 529 |
| Personalkostnader | 4 463 | 4 289 | 4 468 | 2 159 | 4 366 |
| Av- och nedskrivningar | 544 | 525 | 488 | 398 | 398 |
| Övriga externa kostnader | 704 | 621 | 711 | 332 | 486 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 206 | −1 715 | −1 848 | −949 | −1 964 |
| Rörelseresultat | 734 | 74 | 313 | −154 | 315 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 103 | 85 | 38 | 41 | 51 |
| Resultat efter finansiella poster | 631 | −9 | 274 | −196 | 264 |
| Skatt | 132 | 0 | 25 | 0 | 4 |
| Årets resultat | 499 | −9 | 250 | −196 | 261 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-01 | 2020-01 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 243 | 2 523 | 2 067 | 1 553 | 1 951 |
| Kortfristiga fordringar | 405 | 265 | 378 | 144 | 348 |
| Kassa och bank | 461 | 583 | 460 | 265 | 166 |
| Omsättningstillgångar | 865 | 847 | 838 | 409 | 514 |
| Summa tillgångar | 3 109 | 3 371 | 2 905 | 1 963 | 2 465 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 583 | 592 | 342 | 271 | 9 |
| Eget kapital | 1 132 | 633 | 642 | 125 | 320 |
| Justerat eget kapital | 1 132 | 633 | 642 | 125 | 320 |
| Långfristiga skulder | 368 | 1 162 | 1 008 | 573 | 715 |
| Kortfristiga skulder | 1 609 | 1 576 | 1 255 | 1 265 | 1 430 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 109 | 3 371 | 2 905 | 1 963 | 2 465 |
| Ställda säkerheter | 400 | 0 | 1 624 | 1 110 | 1 308 |
| Ansvarsförbindelser | 390 | 390 | 390 | 390 | 390 |
Verksamhet
Souf Cab AB omsatte 7,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,2 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 9,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 36,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Järfälla.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Taxiföretag.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maher Jalil Elia Abou Souf (f. 1970) Styrelseledamot
- Tara Fattala (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tobias Benne (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-07-09 |
|---|---|
| Bransch | Passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330) |
| Adress | Operagränd 1, 175 56, Järfälla Besök: Operagränd 1, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |