Aktiebolag Mölndal
Sören Eriksson Måleri AB
58 sökningar
1,8 mkr
+8,5 %-23,2 %
+7,5 p.e.51,5 %
−20,1 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 779 | 1 639 | 3 279 | 3 956 | 5 308 | 4 793 | 3 369 | 2 448 |
| Rörelseresultat | −413 | −504 | −220 | 1 | 1 230 | 1 206 | 549 | 154 |
| Årets resultat | −412 | −501 | −222 | 587 | 729 | 709 | 322 | 119 |
| Eget kapital | 281 | 693 | 1 193 | 1 515 | 1 428 | 1 200 | 490 | 169 |
| Balansomslutning | 546 | 969 | 1 564 | 2 346 | 3 058 | 2 389 | 1 029 | 436 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 779 | 1 639 | 3 279 | 3 956 | 5 308 | 4 793 | 3 369 | 2 448 |
| Personalkostnader | 1 208 | 1 241 | 1 684 | 2 245 | 2 248 | 2 190 | 1 807 | 1 587 |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 24 | 29 | 13 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 486 | 588 | 609 | 602 | 695 | 541 | 353 | 311 |
| Övriga rörelseposter, netto | −490 | −306 | −1 182 | −1 079 | −1 122 | −851 | −655 | −391 |
| Rörelseresultat | −413 | −504 | −220 | 1 | 1 230 | 1 206 | 549 | 154 |
| Ränteintäkter | 1 | 4 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −412 | −501 | −222 | −1 | 1 230 | 1 206 | 549 | 154 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 747 | −309 | −300 | −138 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 160 | 192 | 197 | 89 | 36 |
| Årets resultat | −412 | −501 | −222 | 587 | 729 | 709 | 322 | 119 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 8 | 65 | 90 | 37 | 10 | 15 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 321 | 156 | 339 | 352 | 591 | 550 | 487 | 99 |
| Kassa och bank | 225 | 805 | 1 160 | 1 904 | 2 430 | 1 829 | 528 | 317 |
| Omsättningstillgångar | 546 | 961 | 1 499 | 2 256 | 3 022 | 2 379 | 1 015 | 417 |
| Summa tillgångar | 546 | 969 | 1 564 | 2 346 | 3 058 | 2 389 | 1 029 | 436 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 643 | 1 144 | 1 365 | 878 | 649 | 441 | 118 | 0 |
| Eget kapital | 281 | 693 | 1 193 | 1 515 | 1 428 | 1 200 | 490 | 169 |
| Justerat eget kapital | 281 | 693 | 1 193 | 1 515 | 2 021 | 1 548 | 600 | 169 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 747 | 438 | 138 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 265 | 276 | 371 | 831 | 883 | 751 | 401 | 267 |
| Summa eget kapital och skulder | 546 | 969 | 1 564 | 2 346 | 3 058 | 2 389 | 1 029 | 436 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 636 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Sören Eriksson Måleri AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -23,2 procent, och soliditeten var hög — 51,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Mölndal.
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Sören Eriksson (f. 1954) Styrelseledamot
- Christian Högström (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-11-13 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Höganäsvägen 8, 437 35, Lindome Besök: Höganäsvägen 8, Lindome |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |