Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Soprema AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Soprema AB ökade omsättningen med 52 procent senaste året. Medianen bland branschens 599 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 5,5 procent, mot branschmedianens 3,2 procent.
Soliditeten ligger på 27,4 procent — branschens median är 49,4 procent.
Bolaget har 13 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med virke och andra byggmaterial
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +52,1 % | 20 | 599 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 205 | 599 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,8 % | 87 | 599 | 85 % |
| Soliditet | 27,4 % | 463 | 598 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 11 554 tkr | 74 | 599 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 635 tkr | 87 | 599 | 85 % |
| Nettoomsättning | 150 204 tkr | 107 | 599 | 82 % |
| Rörelseresultat | 8 254 tkr | 88 | 599 | 85 % |
| Antal anställda | 13 | 176 | 599 | 71 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +52,1 % | 1 595 | 24 743 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 11 542 | 24 710 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,8 % | 7 509 | 24 752 | 70 % |
| Soliditet | 27,4 % | 18 154 | 24 704 | 27 % |
| Nettoomsättning per anställd | 11 554 tkr | 1 190 | 24 753 | 95 % |
| Rörelseresultat per anställd | 635 tkr | 2 616 | 24 753 | 89 % |
| Nettoomsättning | 150 204 tkr | 2 823 | 24 753 | 89 % |
| Rörelseresultat | 8 254 tkr | 3 197 | 24 753 | 87 % |
| Antal anställda | 13 | 8 822 | 24 753 | 64 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +52,1 % | 4 480 | 87 562 | 95 % |
| Rörelsemarginal | 5,5 % | 42 239 | 87 475 | 52 % |
| Avkastning på eget kapital | 31,8 % | 22 587 | 87 581 | 74 % |
| Soliditet | 27,4 % | 66 519 | 87 381 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 11 554 tkr | 3 032 | 87 582 | 97 % |
| Rörelseresultat per anställd | 635 tkr | 7 867 | 87 582 | 91 % |
| Nettoomsättning | 150 204 tkr | 7 932 | 87 582 | 91 % |
| Rörelseresultat | 8 254 tkr | 9 128 | 87 582 | 90 % |
| Antal anställda | 13 | 27 399 | 87 582 | 69 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .