Aktiebolag Vännäs
SonOfNorth AB
14 sökningar
Omsättning 2025
570 tkr
+13,5 %Rörelsemarginal
3,7 %
+6,3 p.e.Soliditet
80,8 %
−4,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 570 | 502 | 511 | 211 |
| Rörelseresultat | 21 | −13 | 79 | 93 |
| Årets resultat | 19 | −13 | 63 | 74 |
| Eget kapital | 168 | 149 | 0 | 99 |
| Balansomslutning | 208 | 175 | 144 | 99 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 570 | 502 | 511 | 211 |
| Personalkostnader | 422 | 375 | 362 | 80 |
| Av- och nedskrivningar | 20 | 20 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 108 | 120 | 70 | 38 |
| Rörelseresultat | 21 | −13 | 79 | 93 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | −13 | 79 | 93 |
| Skatt | 2 | 0 | 16 | 19 |
| Årets resultat | 19 | −13 | 63 | 74 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 20 | 40 | 60 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 93 | 84 | 18 | 0 |
| Kassa och bank | 95 | 51 | 66 | 99 |
| Omsättningstillgångar | 188 | 135 | 84 | 99 |
| Summa tillgångar | 208 | 175 | 144 | 99 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 0 | 25 |
| Balanserat resultat | 124 | 137 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 168 | 149 | 0 | 99 |
| Justerat eget kapital | 168 | 149 | 0 | 99 |
| Kortfristiga skulder | 40 | 26 | 30 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 208 | 175 | 144 | 99 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
SonOfNorth AB omsatte 570 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,7 procent, och soliditeten var hög — 80,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Vännäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsultverksamhet inom bilköp och bilägande för konsumenten. Uppdrag inom byggnadssnickeriarbeten. Handel med värdepapper.
Styrelse & ledning
Styrelse
- André Thulesson (f. 1980) Styrelseledamot
- Zandra Lindgren (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-10-22 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811) |
| Adress | Ängsvägen 5, 911 36, Vännäsby Besök: Ängsvägen 5, Vännäsby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |