Aktiebolag Upplands-Väsby
Soliga Automater AB
55 sökningar
45,9 mkr
+14,8 %6,3 %
−8,8 p.e.72,1 %
+7,4 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 45 946 | 40 006 | 33 691 | 27 102 | 22 634 | 15 482 | 11 600 | 6 773 |
| Rörelseresultat | 2 884 | 6 020 | 5 087 | 4 603 | 4 586 | 3 093 | 2 339 | 563 |
| Årets resultat | 2 048 | 4 361 | 3 268 | 2 882 | 2 687 | 1 536 | 1 257 | 294 |
| Eget kapital | 24 165 | 21 117 | 16 756 | 12 388 | 8 947 | 6 260 | 2 224 | 967 |
| Balansomslutning | 33 533 | 32 645 | 31 452 | 29 914 | 26 851 | 20 993 | 13 922 | 12 820 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 45 946 | 40 006 | 33 691 | 27 102 | 22 634 | 15 482 | 11 600 | 6 773 |
| Personalkostnader | 2 407 | 2 583 | 2 842 | 2 006 | 1 809 | 1 280 | 493 | 1 246 |
| Av- och nedskrivningar | 3 528 | 3 348 | 3 005 | 2 676 | 2 467 | 1 876 | 1 235 | 619 |
| Övriga externa kostnader | 31 202 | 26 076 | 22 338 | 17 479 | 13 125 | 8 553 | 6 844 | 4 021 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 925 | −1 979 | −419 | −338 | −647 | −680 | −689 | −324 |
| Rörelseresultat | 2 884 | 6 020 | 5 087 | 4 603 | 4 586 | 3 093 | 2 339 | 563 |
| Ränteintäkter | 3 | 43 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 276 | 550 | 962 | 959 | 1 243 | 1 135 | 735 | 183 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 611 | 5 512 | 4 124 | 3 644 | 3 343 | 1 958 | 1 605 | 380 |
| Skatt | 562 | 1 152 | 856 | 762 | 656 | 422 | 348 | 86 |
| Årets resultat | 2 048 | 4 361 | 3 268 | 2 882 | 2 687 | 1 536 | 1 257 | 294 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 873 | 18 016 | 17 943 | 18 118 | 17 523 | 15 161 | 9 914 | 10 263 |
| Kortfristiga fordringar | 9 918 | 9 782 | 7 124 | 6 124 | 4 811 | 3 151 | 956 | 1 575 |
| Kassa och bank | 6 742 | 4 847 | 6 385 | 5 672 | 4 518 | 2 681 | 3 052 | 982 |
| Omsättningstillgångar | 16 660 | 14 629 | 13 509 | 11 796 | 9 329 | 5 833 | 4 008 | 2 557 |
| Summa tillgångar | 33 533 | 32 645 | 31 452 | 29 914 | 26 851 | 20 993 | 13 922 | 12 820 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 21 067 | 16 706 | 12 338 | 6 397 | 6 210 | 2 174 | 917 | 623 |
| Eget kapital | 24 165 | 21 117 | 16 756 | 12 388 | 8 947 | 6 260 | 2 224 | 967 |
| Justerat eget kapital | 24 165 | 21 117 | 16 756 | 12 388 | 8 947 | 6 260 | 2 224 | 967 |
| Långfristiga skulder | 3 023 | 5 442 | 5 200 | 9 298 | 13 796 | 12 638 | 10 875 | 10 781 |
| Kortfristiga skulder | 6 345 | 6 086 | 9 496 | 8 228 | 4 108 | 2 095 | 823 | 1 072 |
| Summa eget kapital och skulder | 33 533 | 32 645 | 31 452 | 29 914 | 26 851 | 20 993 | 13 922 | 12 820 |
| Ställda säkerheter | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 6 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 500 | 2 500 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 440 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Soliga Automater AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 45,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 6,3 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 72,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 15 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Upplands-Väsby.
Bolaget ska sälja tjänster inom skönhet & hälsa samt enklare träning genom egna koncept. Bolaget hyr även ut delar av egna lokaler till verksamheter inom friskvård, skönhet & hälsa.
Styrelse & ledning
- Tommy Attar (f. 1978) Verkställande direktör
- Tommy Attar (f. 1978) Styrelseledamot
- Annelie Attar (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Erik Grahnat (f. 1990) Revisor
Koncern
| Moderbolag | TanExpress Holding AB (559077-7602) |
|---|---|
| Koncernmoder | TanExpress Holding AB (559077-7602) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-03-06 |
|---|---|
| Bransch | Dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230) |
| Adress | Box 5052, 194 05, Upplands Väsby Besök: Box 5052, Upplands Väsby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |