Aktiebolag Karlstad
Soliga AB
10 sökningar
5,3 mkr
−61,6 %0,8 %
−3,3 p.e.39,2 %
+16,7 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 265 | 13 724 | 10 106 |
| Rörelseresultat | 41 | 557 | 460 |
| Årets resultat | 29 | 336 | 272 |
| Eget kapital | 522 | 633 | 297 |
| Balansomslutning | 1 332 | 2 810 | 2 719 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 265 | 13 724 | 10 106 |
| Personalkostnader | 706 | 663 | 706 |
| Övriga externa kostnader | 263 | 433 | 212 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 255 | −12 071 | −8 728 |
| Rörelseresultat | 41 | 557 | 460 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 4 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | 558 | 460 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −134 | −116 |
| Skatt | 9 | 87 | 72 |
| Årets resultat | 29 | 336 | 272 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Varulager | 140 | 195 | 224 |
| Kortfristiga fordringar | 216 | 399 | 890 |
| Kassa och bank | 976 | 2 216 | 1 605 |
| Omsättningstillgångar | 1 332 | 2 810 | 2 719 |
| Summa tillgångar | 1 332 | 2 810 | 2 719 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 468 | 272 | 0 |
| Eget kapital | 522 | 633 | 297 |
| Justerat eget kapital | 721 | 832 | 389 |
| Obeskattade reserver | 250 | 250 | 116 |
| Kortfristiga skulder | 560 | 1 927 | 2 306 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 332 | 2 810 | 2 719 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 783 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Soliga AB i den övre halvan sett till omsättning, med 5,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 0,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 39,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 62 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Karlstad.
Företaget ska bedriva försäljning av solceller och andra relaterade produkter, värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredrik Nyqvist (f. 1972) Styrelseledamot
- Helena Lindelöf (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-07-08 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502) |
| Adress | Vammelsvägen 12/Nykvist, 656 39, Karlstad Besök: Vammelsvägen 12 Nykvist, Karlstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |