Aktiebolag Stockholm
Solid Wine AB
55 sökningar
3,9 mkr
−41,3 %1,1 %
+7,8 p.e.15,6 %
+8,5 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 916 | 6 673 | 5 510 | 5 661 | 4 112 | 2 280 | 946 |
| Rörelseresultat | 42 | −449 | −33 | 712 | −720 | 160 | −416 |
| Årets resultat | 117 | −490 | −83 | 664 | −760 | 124 | −433 |
| Eget kapital | 325 | 208 | 699 | 781 | 117 | 341 | 0 |
| Balansomslutning | 2 081 | 2 927 | 2 721 | 2 860 | 2 193 | 1 275 | 0 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08* | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 916 | 6 673 | 5 510 | 5 661 | 4 112 | 2 280 | 946 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 133 | 246 | 199 | 129 |
| Övriga externa kostnader | 737 | 910 | 615 | 266 | 297 | 449 | 374 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 137 | −6 212 | −4 928 | −4 550 | −4 289 | −1 472 | −859 |
| Rörelseresultat | 42 | −449 | −33 | 712 | −720 | 160 | −416 |
| Ränteintäkter | 75 | 1 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 42 | 52 | 48 | 39 | 36 | 17 |
| Resultat efter finansiella poster | 117 | −490 | −83 | 664 | −760 | 124 | −433 |
| Årets resultat | 117 | −490 | −83 | 664 | −760 | 124 | −433 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08* | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 256 | 1 409 | 1 673 | 1 698 | 1 261 | 846 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 679 | 925 | 565 | 663 | 582 | 96 | 0 |
| Kassa och bank | 146 | 593 | 483 | 499 | 350 | 333 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 2 081 | 2 927 | 2 721 | 2 860 | 2 193 | 1 275 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 081 | 2 927 | 2 721 | 2 860 | 2 193 | 1 275 | 0 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 0 |
| Balanserat resultat | 158 | 648 | 732 | 67 | 291 | 167 | 0 |
| Eget kapital | 325 | 208 | 699 | 781 | 117 | 341 | 0 |
| Justerat eget kapital | 325 | 208 | 699 | 781 | 117 | 341 | 0 |
| Långfristiga skulder | 800 | 1 200 | 900 | 900 | 700 | 600 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 956 | 1 519 | 1 122 | 1 179 | 1 376 | 334 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 081 | 2 927 | 2 721 | 2 860 | 2 193 | 1 275 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 700 | 700 | 600 | 600 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 099 granskade bolag ligger Solid Wine AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 3,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,1 procent, och soliditeten var måttlig — 15,6 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 41 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget skall bedriva import och försäljning av vin och öl samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Napolyon Sürer (f. 1976) Styrelseledamot
- Marcus Lewenhaupt Ekman (f. 1981) Styrelsesuppleant
- Niclas Fredrik Antero Adersten (f. 1978) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Boqueria Group AB (556732-9593) |
|---|---|
| Koncernmoder | Boqueria Group AB (556732-9593) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-12 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Västerlånggatan 72, 111 29, Stockholm Besök: Västerlånggatan 72, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |