starkabolag.se

Aktiebolag Partille

solhult event och design AB

33 sökningar

Omsättning 2025

2,5 mkr

+19,9 %
Rörelsemarginal

16,5 %

+13,4 p.e.
Soliditet

90,3 %

−1,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning2 4742 0631 9811 7701 403
Rörelseresultat40762−350398−34
Årets resultat24560−210293−1
Eget kapital627653593803510
Balansomslutning7827137631 104940
Anställda11122
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning2 4742 0631 9811 7701 403
Personalkostnader1 106905968750499
Av- och nedskrivningar3836301821
Övriga externa kostnader753672970483725
Övriga rörelseposter, netto−170−388−363−121−192
Rörelseresultat40762−350398−34
Ränteintäkter110——
Räntekostnader03010
Resultat efter finansiella poster40760−350398−35
Bokslutsdispositioner−1000140−2533
Skatt6200790
Årets resultat24560−210293−1

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar212102925445
Varulager182297312620623
Kortfristiga fordringar9711649108141
Kassa och bank291198310322131
Omsättningstillgångar5706126711 049895
Summa tillgångar7827137631 104940
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat332543753460461
Eget kapital627653593803510
Justerat eget kapital706653593914601
Obeskattade reserver10000140115
Kortfristiga skulder5560170161315
Summa eget kapital och skulder7827137631 104940

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte solhult event och design AB 2,5 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 253 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 16,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 90,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Partille.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom event (teknik och design) och design (styling och visual merchandising) med helhetslösning därmed förenlig verksamhet såsom inköp, försäljning och uthyrning.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är solhult event och design AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av solhult event och design AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller solhult event och design AB (559045-8492)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

solhult event och design AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-01-05
Bransch All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990)
Adress
Riddar Tures väg 12, 433 31, Partille
Besök: Riddar Tures Väg 12, Partille
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad