Aktiebolag Lomma
Software Solutions i Malmö AB
134 sökningar
Omsättning 2025
5,3 mkr
+136,8 %Rörelsemarginal
6,8 %
−6,1 p.e.Soliditet
28,5 %
−3,2 p.e.Anställda
2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 260 | 2 221 | 1 639 | 1 508 | 2 255 |
| Rörelseresultat | 358 | 286 | 99 | −2 | −188 |
| Årets resultat | 221 | 88 | −70 | −103 | −260 |
| Eget kapital | 1 290 | 1 068 | 980 | 1 050 | 1 153 |
| Balansomslutning | 4 532 | 3 374 | 3 480 | 3 444 | 3 508 |
| Anställda | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 260 | 2 221 | 1 639 | 1 508 | 2 255 |
| Personalkostnader | 1 730 | 972 | 734 | 832 | 814 |
| Av- och nedskrivningar | 159 | 159 | 146 | 152 | 163 |
| Övriga externa kostnader | 2 105 | 540 | 555 | 464 | 564 |
| Övriga rörelseposter, netto | −908 | −264 | −105 | −62 | −902 |
| Rörelseresultat | 358 | 286 | 99 | −2 | −188 |
| Räntekostnader | 106 | 178 | 169 | 101 | 73 |
| Resultat efter finansiella poster | 252 | 108 | −70 | −103 | −260 |
| Skatt | 30 | 20 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 221 | 88 | −70 | −103 | −260 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 601 | 2 760 | 2 684 | 2 717 | 2 829 |
| Varulager | 0 | 340 | 340 | 340 | 340 |
| Kortfristiga fordringar | 1 860 | 112 | 387 | 159 | 312 |
| Kassa och bank | 71 | 162 | 69 | 228 | 27 |
| Omsättningstillgångar | 1 931 | 614 | 796 | 727 | 679 |
| Summa tillgångar | 4 532 | 3 374 | 3 480 | 3 444 | 3 508 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 949 | 860 | 930 | 1 033 | 1 293 |
| Eget kapital | 1 290 | 1 068 | 980 | 1 050 | 1 153 |
| Justerat eget kapital | 1 290 | 1 068 | 980 | 1 050 | 1 153 |
| Långfristiga skulder | 810 | 1 061 | 1 224 | 1 281 | 1 363 |
| Kortfristiga skulder | 2 432 | 1 245 | 1 276 | 1 113 | 992 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 532 | 3 374 | 3 480 | 3 444 | 3 508 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 0 | 3 000 | 3 000 |
Verksamhet
Software Solutions i Malmö AB omsatte 5,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 834 tusen kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,8 procent, och soliditeten var god — 28,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 137 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Lomma.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom industriell automation samt äga, förvalta och hyra ut fast egendom och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall bedriva ekonomikonsultverksamhet avseende företags organisation samt redovisning och bokföring. (SNI: 69201,70220)
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Konrad Benatti (f. 1970) Verkställande direktör
Styrelse
- Konrad Benatti (f. 1970) Styrelseledamot
- Jonas Tilly (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-02-26 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Nybovägen 75, 234 37, Lomma Besök: Nybovägen 75, Lomma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-6318210 |