Aktiebolag Vimmerby
Södra Vi Svets AB
31 sökningar
8,8 mkr
−2,6 %14,4 %
+8,2 p.e.39,8 %
+0,8 p.e.5
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 828 | 9 065 | 12 138 | 11 989 | 5 769 |
| Rörelseresultat | 1 271 | 562 | 1 436 | 645 | 627 |
| Årets resultat | 1 071 | 407 | 818 | 346 | 332 |
| Eget kapital | 1 299 | 1 428 | 1 521 | 703 | 357 |
| Balansomslutning | 3 267 | 3 666 | 4 470 | 4 506 | 2 984 |
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 828 | 9 065 | 12 138 | 11 989 | 5 769 |
| Personalkostnader | 2 790 | 2 818 | 3 135 | 3 747 | 1 841 |
| Av- och nedskrivningar | 52 | 40 | 33 | 36 | 21 |
| Övriga externa kostnader | 1 900 | 1 591 | 1 716 | 1 483 | 765 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 815 | −4 054 | −5 818 | −6 078 | −2 515 |
| Rörelseresultat | 1 271 | 562 | 1 436 | 645 | 627 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 25 | 9 | 7 | 8 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 246 | 555 | 1 431 | 637 | 621 |
| Bokslutsdispositioner | 109 | −36 | −397 | −195 | −196 |
| Skatt | 285 | 112 | 215 | 97 | 93 |
| Årets resultat | 1 071 | 407 | 818 | 346 | 332 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 352 | 352 | 237 | 278 | 313 |
| Varulager | 1 244 | 1 114 | 1 108 | 1 954 | 1 365 |
| Kortfristiga fordringar | 1 177 | 931 | 1 365 | 1 523 | 1 137 |
| Kassa och bank | 494 | 1 269 | 1 760 | 751 | 169 |
| Omsättningstillgångar | 2 914 | 3 314 | 4 233 | 4 228 | 2 671 |
| Summa tillgångar | 3 267 | 3 666 | 4 470 | 4 506 | 2 984 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 203 | 996 | 678 | 332 | 0 |
| Eget kapital | 1 299 | 1 428 | 1 521 | 703 | 357 |
| Justerat eget kapital | 1 867 | 2 082 | 2 147 | 1 013 | 513 |
| Obeskattade reserver | 715 | 824 | 788 | 391 | 196 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 282 | 431 | 732 |
| Kortfristiga skulder | 1 253 | 1 414 | 1 879 | 2 981 | 1 699 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 267 | 3 666 | 4 470 | 4 506 | 2 984 |
| Ställda säkerheter | 1 000 | 400 | 400 | 400 | 400 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 156 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Södra Vi Svets AB i den övre halvan sett till omsättning, med 8,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,4 procent, och soliditeten var god — 39,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 5 personer, med säte i Vimmerby.
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstad med huvudinriktning på svetsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Christoffer Gunnarsson (f. 1988) Styrelseledamot
- Conny Gunnarsson (f. 1966) Styrelsesuppleant
- Kerstin Klingstedt (f. 1969) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Auktion Handel i Småland AB (559151-5449) |
|---|---|
| Koncernmoder | Auktion Handel i Småland AB (559151-5449) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-05-06 |
|---|---|
| Bransch | Metallegoarbeten (SNI 25530) |
| Adress | Blåsippstigen 6, 598 71, Södra Vi Besök: Blåsippstigen 6, Södra Vi |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |