starkabolag.se

Aktiebolag Gävle

Söders Hamburgeri AB

41 sökningar

Omsättning 2025

3,7 mkr

+2,4 %
Rörelsemarginal

6,1 %

−6,7 p.e.
Soliditet

77,1 %

+4,4 p.e.
Anställda

3

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 6743 5893 0863 2982 658
Rörelseresultat223458158316247
Årets resultat129277125314243
Eget kapital446497220906767
Balansomslutning7488033571 3861 233
Anställda33322
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 6743 5893 0863 2982 658
Personalkostnader1 313928703757519
Av- och nedskrivningar5534264281
Övriga externa kostnader1 2401 3441 4301 125919
Övriga rörelseposter, netto−893−854−761−836−692
Rörelseresultat223458158316247
Räntekostnader20024
Resultat efter finansiella poster222458158314243
Bokslutsdispositioner−55−110000
Skatt38723200
Årets resultat129277125314243

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar12172131295
Varulager3541504840
Kortfristiga fordringar51111149125229
Kassa och bank6506341371 182669
Omsättningstillgångar7367863351 355938
Summa tillgångar7488033571 3861 233
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat267170183717474
Eget kapital446497220906767
Justerat eget kapital577584220906767
Obeskattade reserver165110000
Långfristiga skulder000350350
Kortfristiga skulder137196137130116
Summa eget kapital och skulder7488033571 3861 233
Ställda säkerheter000450450
Ansvarsförbindelser000138313

Verksamhet

Söders Hamburgeri AB omsatte 3,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 6,1 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 77,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Gävle.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Söders Hamburgeri AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Söders Hamburgeri AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Söders Hamburgeri AB (559109-3348)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Söders Hamburgeri AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2017-04-20
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Södra Kungsgatan, 11, 802 51, Gävle
Besök: Södra Kungsgatan 11, Gävle
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad