Aktiebolag Stockholm
Södermalms Lås AB
95 sökningar
Omsättning 2026
30,6 mkr
+18,2 %Rörelsemarginal
17,4 %
−6,3 p.e.Soliditet
55,8 %
−3,1 p.e.Anställda
13
+30,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 569 | 25 861 | 35 392 | 24 070 | 24 620 |
| Rörelseresultat | 5 317 | 6 138 | 7 183 | 4 954 | 4 724 |
| Årets resultat | 4 211 | 4 882 | 5 665 | 3 893 | 3 670 |
| Eget kapital | 6 375 | 7 163 | 7 282 | 5 082 | 4 489 |
| Balansomslutning | 11 434 | 12 180 | 13 384 | 11 120 | 12 113 |
| Anställda | 13 | 10 | 11 | 11 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 569 | 25 861 | 35 392 | 24 070 | 24 620 |
| Personalkostnader | 9 303 | 7 516 | 8 588 | 7 389 | 7 639 |
| Av- och nedskrivningar | 41 | 71 | 81 | 154 | 151 |
| Övriga externa kostnader | 3 259 | 2 889 | 3 167 | 2 628 | 2 809 |
| Övriga rörelseposter, netto | −12 649 | −9 247 | −16 373 | −8 945 | −9 297 |
| Rörelseresultat | 5 317 | 6 138 | 7 183 | 4 954 | 4 724 |
| Ränteintäkter | 23 | 58 | 80 | — | — |
| Räntekostnader | 16 | 28 | 99 | 72 | 78 |
| Resultat efter finansiella poster | 5 324 | 6 168 | 7 164 | 4 900 | 4 653 |
| Skatt | 1 112 | 1 286 | 1 500 | 1 007 | 982 |
| Årets resultat | 4 211 | 4 882 | 5 665 | 3 893 | 3 670 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 91 | 129 | 156 | 150 | 276 |
| Varulager | 3 825 | 3 958 | 4 236 | 4 308 | 3 990 |
| Kortfristiga fordringar | 4 726 | 3 552 | 4 226 | 2 661 | 4 155 |
| Kassa och bank | 2 792 | 4 541 | 4 766 | 4 001 | 3 692 |
| Omsättningstillgångar | 11 343 | 12 051 | 13 228 | 10 971 | 11 837 |
| Summa tillgångar | 11 434 | 12 180 | 13 384 | 11 120 | 12 113 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 114 | 2 231 | 1 567 | 1 139 | 769 |
| Eget kapital | 6 375 | 7 163 | 7 282 | 5 082 | 4 489 |
| Justerat eget kapital | 6 375 | 7 163 | 7 282 | 5 082 | 4 489 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 425 | 1 273 | 1 691 |
| Kortfristiga skulder | 5 059 | 5 017 | 5 677 | 4 765 | 5 933 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 434 | 12 180 | 13 384 | 11 120 | 12 113 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 |
Verksamhet
Med 30,6 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2026 hör Södermalms Lås AB till den övre fjärdedelen bland branschens 1 080 bolag med bokslut. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 17,4 procent, och soliditeten var hög — 55,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 13 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva låsservice och försäljning av säkerhets- produkter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jimmy Svensson (f. 1981) Verkställande direktör
Styrelse
- Jimmy Svensson (f. 1981) Styrelseledamot
- Lars Göran Svensson (f. 1955) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Björn Johansson Sjödin (f. 1983) Revisor
Koncern
| Moderbolag | JIS&GOS Holding AB (559001-0442) |
|---|---|
| Koncernmoder | JIS&GOS Holding AB (559001-0442) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-03-29 |
|---|---|
| Bransch | Andra bygginstallationer (SNI 43240) |
| Adress | Bondegatan 1, 116 23, Stockholm Besök: Bondegatan 1, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |