Aktiebolag Örnsköldsvik
Söderlind & Co AB
179 sökningar
1,2 mkr
−70,6 %-271,6 %
16,1 %
−58,8 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 213 | 4 122 | 3 623 | 3 478 | 1 635 | 2 375 | 7 798 |
| Rörelseresultat | −3 294 | −655 | −695 | −130 | −1 444 | −1 084 | 3 883 |
| Årets resultat | −2 637 | 2 605 | 259 | 648 | −1 095 | −1 166 | 3 484 |
| Eget kapital | 160 | 3 797 | 1 192 | 933 | 285 | 1 080 | 3 846 |
| Balansomslutning | 993 | 5 066 | 2 854 | 2 840 | 1 527 | 2 249 | 5 106 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 213 | 4 122 | 3 623 | 3 478 | 1 635 | 2 375 | 7 798 |
| Personalkostnader | 2 691 | 2 273 | 2 398 | 2 128 | 1 979 | 2 084 | 2 247 |
| Av- och nedskrivningar | 27 | 40 | 31 | 18 | 14 | 12 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 792 | 2 498 | 1 910 | 1 607 | 1 271 | 1 370 | 1 672 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 34 | 21 | 145 | 185 | — | — |
| Rörelseresultat | −3 294 | −655 | −695 | −130 | −1 444 | −1 084 | 3 883 |
| Ränteintäkter | 26 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 51 | 93 | 95 | 52 | 46 | 76 | 48 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 637 | 3 033 | 259 | 648 | −1 095 | −1 166 | 3 830 |
| Skatt | 0 | 428 | 0 | 0 | 0 | 0 | 346 |
| Årets resultat | −2 637 | 2 605 | 259 | 648 | −1 095 | −1 166 | 3 484 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 56 | 3 047 | 142 | 135 | 123 | 100 | 129 |
| Kortfristiga fordringar | 842 | 1 731 | 2 610 | 2 373 | 1 256 | 1 286 | 4 608 |
| Kassa och bank | 95 | 288 | 102 | 332 | 148 | 862 | 369 |
| Omsättningstillgångar | 937 | 2 020 | 2 712 | 2 706 | 1 404 | 2 148 | 4 977 |
| Summa tillgångar | 993 | 5 066 | 2 854 | 2 840 | 1 527 | 2 249 | 5 106 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 677 | 1 072 | 813 | 165 | 960 | 726 | 242 |
| Eget kapital | 160 | 3 797 | 1 192 | 933 | 285 | 1 080 | 3 846 |
| Justerat eget kapital | 160 | 3 797 | 1 192 | 933 | 285 | 1 080 | 3 846 |
| Kortfristiga skulder | 833 | 1 269 | 1 662 | 1 907 | 1 242 | 1 169 | 1 260 |
| Summa eget kapital och skulder | 993 | 5 066 | 2 854 | 2 840 | 1 527 | 2 249 | 5 106 |
| Ansvarsförbindelser | 3 178 | 4 000 | 4 100 | 4 000 | 4 004 | 53 | 2 496 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 353 granskade bolag ligger Söderlind & Co AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -271,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 16,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 71 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Örnsköldsvik.
Bolaget skall bedriva, för egen och annans räkning, förvaltning av aktier i marknadsnoterade och icke marknadsnoterade bolag, och finansiell rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Olof Söderlind (f. 1963) Ordförande, Styrelseledamot
- Fredrik Tidholm (f. 1980) Styrelseledamot
- Per Dintler (f. 1949) Styrelsesuppleant
- Tony Salonen (f. 1986) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1983-08-15 |
|---|---|
| Bransch | All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990) |
| Adress | Birger Jarlsgatan 41 A, 111 45, Stockholm Besök: Birger Jarlsgatan 41 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |