Aktiebolag Stockholm 118 sökningar
Söderberg & Hästar AB
Övrig fritids- och nöjesverksamhet
Omsättning 2024
339 tkr
+182,5 %Rörelsemarginal
53,7 %
−8,8 p.e.Soliditet
92,2 %
−4,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 339 | 120 | 0 | 0 | 0 | 339 | 1 834 |
| Rörelseresultat | 182 | 75 | −8 | −11 | −2 | −75 | 180 |
| Årets resultat | 181 | 400 | −8 | −11 | −2 | −75 | 180 |
| Eget kapital | 1 018 | 837 | 437 | 445 | 455 | 457 | 533 |
| Balansomslutning | 1 104 | 868 | 443 | 451 | 462 | 464 | 705 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 339 | 120 | 0 | 0 | 0 | 339 | 1 834 |
| Personalkostnader | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 | 165 | 707 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 58 | 26 | 8 | 11 | 2 | 246 | 953 |
| Övriga rörelseposter, netto | −90 | −19 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 182 | 75 | −8 | −11 | −2 | −75 | 180 |
| Resultat efter finansiella poster | 181 | 75 | −8 | −11 | −2 | −75 | 180 |
| Koncernbidrag | 0 | 325 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 181 | 400 | −8 | −11 | −2 | −75 | 180 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 441 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 39 |
| Kortfristiga fordringar | 1 031 | 760 | 439 | 443 | 14 | 455 | 553 |
| Kassa och bank | 73 | 108 | 4 | 8 | 6 | 9 | 112 |
| Omsättningstillgångar | 1 104 | 868 | 443 | 451 | 20 | 464 | 705 |
| Summa tillgångar | 1 104 | 868 | 443 | 451 | 462 | 464 | 705 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 737 | 337 | 345 | 356 | 357 | 432 | 253 |
| Eget kapital | 1 018 | 837 | 437 | 445 | 455 | 457 | 533 |
| Justerat eget kapital | 1 018 | 837 | 437 | 445 | 455 | 457 | 533 |
| Kortfristiga skulder | 86 | 31 | 6 | 6 | 7 | 7 | 172 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 104 | 868 | 443 | 451 | 462 | 464 | 705 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 532 granskade bolag ligger Söderberg & Hästar AB strax under mitten räknat på omsättning, med 339 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 53,7 procent, och soliditeten var hög — 92,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 183 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva hästsportsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Leni Heléne Ekendahl (f. 1960) Styrelseledamot
- Berit Möller (f. 1962) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Injecta Impact Investments AB (556472-9829) |
|---|---|
| Koncernmoder | Injecta Impact Investments AB (556472-9829) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-05-13 |
|---|---|
| Adress | Karlavägen 87, lgh 1501, 114 59, Stockholm Besök: Karlavägen 87 LGH 1501, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-4913622 |