Aktiebolag Karlstad
SockerLen AB
16 sökningar
390 tkr
−16,8 %-13,1 %
−13,1 p.e.11,5 %
−15,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 390 | 469 | 346 | 138 |
| Rörelseresultat | −51 | 0 | −84 | −103 |
| Årets resultat | −57 | −10 | −92 | −105 |
| Eget kapital | 13 | 38 | 17 | 15 |
| Balansomslutning | 113 | 143 | 142 | 140 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 390 | 469 | 346 | 138 |
| Personalkostnader | 29 | 34 | 26 | 9 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 36 | 34 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 371 | 398 | 364 | 215 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −6 | −3 |
| Rörelseresultat | −51 | 0 | −84 | −103 |
| Räntekostnader | 5 | 10 | 9 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −57 | −10 | −92 | −105 |
| Årets resultat | −57 | −10 | −92 | −105 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 85 | 97 | 133 | 132 |
| Kortfristiga fordringar | 25 | 24 | 9 | 6 |
| Kassa och bank | 3 | 22 | 0 | 2 |
| Omsättningstillgångar | 29 | 46 | 9 | 8 |
| Summa tillgångar | 113 | 143 | 142 | 140 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 13 | −7 | −11 | 0 |
| Eget kapital | 13 | 38 | 17 | 15 |
| Justerat eget kapital | 13 | 38 | 17 | 15 |
| Långfristiga skulder | 41 | 42 | 67 | 88 |
| Kortfristiga skulder | 59 | 63 | 58 | 37 |
| Summa eget kapital och skulder | 113 | 143 | 142 | 140 |
| Ansvarsförbindelser | 252 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 987 granskade bolag ligger SockerLen AB strax under mitten räknat på omsättning, med 390 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -13,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 11,5 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 17 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Karlstad.
Bolaget skall bedriva salongsverksamhet inom hälsa och skönhet samt hålla utbildningar inom olika skönhetsbehandlingar. Försäljning utav skönhetsprodukter, tillverkning och försäljning av heminredning, keramik och därmed förenlig verksamhet, både i butik och i webbshop.
Styrelse & ledning
- Pernilla Haglund (f. 1975) Styrelseledamot
- Isabella Haglund Nielsen (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-11-24 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Pilgården 4, lgh 1202, 652 26, Karlstad Besök: Pilgården 4 LGH 1202, Karlstad |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |