Aktiebolag Bollnäs
So This Is Why AB
58 sökningar
Omsättning 2025
2,3 mkr
−35,6 %Rörelsemarginal
-8,7 %
−5,9 p.e.Soliditet
69,2 %
+14,8 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 309 | 3 588 | 2 732 | 3 445 | 3 559 | 4 255 | 3 075 | 3 711 |
| Rörelseresultat | −200 | −98 | 101 | 57 | 488 | 747 | 428 | 522 |
| Årets resultat | 61 | 5 | 65 | 57 | 303 | 346 | 314 | 434 |
| Eget kapital | 1 121 | 1 060 | 1 054 | 989 | 933 | 975 | 629 | 715 |
| Balansomslutning | 1 621 | 1 950 | 3 673 | 1 911 | 1 964 | 2 246 | 1 628 | 1 910 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 309 | 3 588 | 2 732 | 3 445 | 3 559 | 4 255 | 3 075 | 3 711 |
| Personalkostnader | 974 | 1 061 | 1 038 | 1 675 | 1 321 | 1 143 | 1 568 | 1 582 |
| Av- och nedskrivningar | 246 | 340 | 307 | 300 | 304 | 290 | 147 | 122 |
| Övriga externa kostnader | 420 | 522 | 551 | 647 | 672 | 946 | 634 | 722 |
| Övriga rörelseposter, netto | −869 | −1 763 | −735 | −766 | −774 | −1 129 | −298 | −763 |
| Rörelseresultat | −200 | −98 | 101 | 57 | 488 | 747 | 428 | 522 |
| Ränteintäkter | 3 | 12 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 3 | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −199 | −87 | 101 | 56 | 489 | 746 | 428 | 520 |
| Bokslutsdispositioner | 280 | 102 | −7 | 30 | −101 | −279 | −19 | 42 |
| Skatt | 20 | 9 | 29 | 29 | 85 | 121 | 94 | 129 |
| Årets resultat | 61 | 5 | 65 | 57 | 303 | 346 | 314 | 434 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 711 | 882 | 824 | 897 | 920 | 1 246 | 602 | 358 |
| Kortfristiga fordringar | 430 | 249 | 1 675 | 514 | 557 | 572 | 847 | 529 |
| Kassa och bank | 480 | 819 | 1 174 | 500 | 487 | 428 | 179 | 1 023 |
| Omsättningstillgångar | 911 | 1 068 | 2 850 | 1 014 | 1 043 | 1 000 | 1 026 | 1 552 |
| Summa tillgångar | 1 621 | 1 950 | 3 673 | 1 911 | 1 964 | 2 246 | 1 628 | 1 910 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 010 | 1 005 | 939 | 882 | 580 | 579 | 265 | 231 |
| Eget kapital | 1 121 | 1 060 | 1 054 | 989 | 933 | 975 | 629 | 715 |
| Justerat eget kapital | 1 250 | 1 412 | 1 486 | 1 416 | 1 383 | 1 345 | 629 | 848 |
| Obeskattade reserver | 162 | 443 | 544 | 538 | 567 | 466 | 0 | 167 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 187 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 497 | 304 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 338 | 447 | 2 075 | 384 | 464 | 308 | 508 | 1 028 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 621 | 1 950 | 3 673 | 1 911 | 1 964 | 2 246 | 1 628 | 1 910 |
| Ställda säkerheter | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 4 407 bolag som granskas inom samma bransch hamnar So This Is Why AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 2,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -8,7 procent, och soliditeten var hög — 69,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 36 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Bollnäs.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska erbjuder tjänster inom all rörlig media och marknadskommunikation samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Peter Mattsson (f. 1980) Styrelseledamot
- Susanna Olsson (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Rikard Rönnblom (f. 1965) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | So This Is Why AB (559092-1739) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Belse 3578, 823 91, Kilafors Besök: Belse 3578, Kilafors |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |