Aktiebolag Nyköping
Snushandel i Nyköping AB
106 sökningar
Omsättning 2025
212,3 mkr
+3,9 %Rörelsemarginal
3,7 %
+0,7 p.e.Soliditet
60,5 %
+34,4 p.e.Anställda
9
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 212 255 | 204 294 | 163 755 | 115 918 | 71 690 |
| Rörelseresultat | 7 886 | 6 092 | 527 | 99 | 87 |
| Årets resultat | 6 262 | 3 915 | 399 | 99 | 47 |
| Eget kapital | 10 304 | 4 243 | 528 | 1 129 | 1 090 |
| Balansomslutning | 18 725 | 20 163 | 9 438 | 4 436 | 2 985 |
| Anställda | 9 | 9 | 6 | 5 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 212 255 | 204 294 | 163 755 | 115 918 | 71 690 |
| Personalkostnader | 4 842 | 3 979 | 2 232 | 1 059 | 853 |
| Av- och nedskrivningar | 59 | 83 | 46 | 39 | 44 |
| Övriga externa kostnader | 3 767 | 5 215 | 3 552 | 2 493 | 1 620 |
| Övriga rörelseposter, netto | −195 701 | −188 925 | −157 398 | −112 228 | −69 086 |
| Rörelseresultat | 7 886 | 6 092 | 527 | 99 | 87 |
| Ränteintäkter | 8 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 11 | 3 | 0 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 7 894 | 6 083 | 524 | 100 | 75 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 064 | −12 | 31 | −15 |
| Skatt | 1 632 | 1 104 | 113 | 33 | 13 |
| Årets resultat | 6 262 | 3 915 | 399 | 99 | 47 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-03 | 2024-03 | 2023-03 | 2022-03 | 2021-03 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 | 64 | 107 | 126 | 102 |
| Varulager | 5 351 | 4 063 | 3 961 | 3 536 | 2 525 |
| Kortfristiga fordringar | 6 616 | 12 522 | 5 291 | 353 | 280 |
| Kassa och bank | 6 753 | 3 514 | 79 | 421 | 78 |
| Omsättningstillgångar | 18 720 | 20 099 | 9 331 | 4 309 | 2 883 |
| Summa tillgångar | 18 725 | 20 163 | 9 438 | 4 436 | 2 985 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 972 | 258 | 59 | 960 | 973 |
| Eget kapital | 10 304 | 4 243 | 528 | 1 129 | 1 090 |
| Justerat eget kapital | 11 336 | 5 275 | 715 | 1 306 | 1 292 |
| Obeskattade reserver | 1 300 | 1 300 | 235 | 223 | 254 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 227 | 573 | 731 | 256 |
| Kortfristiga skulder | 7 121 | 13 393 | 8 102 | 2 353 | 1 385 |
| Summa eget kapital och skulder | 18 725 | 20 163 | 9 438 | 4 436 | 2 985 |
Verksamhet
Med 212,3 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Snushandel i Nyköping AB till den övre fjärdedelen bland branschens 119 bolag med bokslut. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,7 procent, och soliditeten var hög — 60,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Nyköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget driver en tobaksgrossist samt förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Bilahl Athahb (f. 1983) Styrelseledamot
- Stefan Lindgren (f. 1963) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Katarina Nyberg (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-02-03 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med tobak (SNI 46350) |
| Adress | Stenbocksvägen 1c, 611 66, Nyköping Besök: Stenbocksvägen 1, Nyköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |