Aktiebolag Stockholm
Sniffing Positions AB
32 sökningar
804 tkr
−36,1 %-1,5 %
−9,0 p.e.72,2 %
−8,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 804 | 1 259 | 1 086 | 987 | 1 172 |
| Rörelseresultat | −12 | 94 | 112 | 66 | 143 |
| Årets resultat | −12 | 75 | 89 | 51 | 112 |
| Eget kapital | 200 | 332 | 257 | 188 | 137 |
| Balansomslutning | 277 | 414 | 338 | 291 | 477 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 804 | 1 259 | 1 086 | 987 | 1 172 |
| Personalkostnader | 602 | 922 | 827 | 781 | 957 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 0 | 5 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 210 | 243 | 143 | 136 | 66 |
| Rörelseresultat | −12 | 94 | 112 | 66 | 143 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | 95 | 113 | 65 | 143 |
| Skatt | 0 | 20 | 23 | 14 | 32 |
| Årets resultat | −12 | 75 | 89 | 51 | 112 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 5 | 10 | 14 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 149 | 149 | 190 | 242 | 148 |
| Kassa och bank | 128 | 260 | 138 | 35 | 310 |
| Omsättningstillgångar | 277 | 409 | 328 | 277 | 458 |
| Summa tillgångar | 277 | 414 | 338 | 291 | 477 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 187 | 232 | 143 | 112 | 0 |
| Eget kapital | 200 | 332 | 257 | 188 | 137 |
| Justerat eget kapital | 200 | 332 | 257 | 188 | 137 |
| Kortfristiga skulder | 77 | 82 | 81 | 103 | 340 |
| Summa eget kapital och skulder | 277 | 414 | 338 | 291 | 477 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 188 granskade bolag ligger Sniffing Positions AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 804 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,5 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 72,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 36 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Utbildning inom Första hjälpen och Hjärt- och lungräddning. Uthyrning av personal och konsulter inom hälso- och sjukvård.
Styrelse & ledning
- Robert Andersson (f. 1984) Styrelseledamot
- Peo Karlsson (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-27 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Kronobergsgatan 45, lgh 1202, 112 33, Stockholm Besök: Kronobergsgatan 45 LGH 1202, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |