Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Snapp Cab AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Snapp Cab AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 514 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 10,3 procent, mot branschmedianens 3,4 procent.
Soliditeten ligger på 40,4 procent — branschens median är 31,3 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 302 | 404 | 25 % | |
| Värdeförändring | +379,0 % | 5 | 399 | 99 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 91 | 514 | 82 % |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | 72 | 514 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 57,5 % | 52 | 514 | 90 % |
| Soliditet | 40,4 % | 179 | 514 | 65 % |
| Nettoomsättning per anställd | 661 tkr | 460 | 514 | 11 % |
| Rörelseresultat per anställd | 68 tkr | 129 | 514 | 75 % |
| Nettoomsättning | 3 965 tkr | 453 | 514 | 12 % |
| Rörelseresultat | 409 tkr | 209 | 514 | 59 % |
| Antal anställda | 6 | 337 | 514 | 34 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 145 | 12 079 | 8 % | |
| Värdeförändring | +379,0 % | 147 | 11 907 | 99 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 2 918 | 15 011 | 81 % |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | 4 264 | 14 998 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 57,5 % | 2 051 | 15 016 | 86 % |
| Soliditet | 40,4 % | 7 074 | 15 009 | 53 % |
| Nettoomsättning per anställd | 661 tkr | 14 637 | 15 016 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | 68 tkr | 8 862 | 15 016 | 41 % |
| Nettoomsättning | 3 965 tkr | 14 417 | 15 016 | 4 % |
| Rörelseresultat | 409 tkr | 9 458 | 15 016 | 37 % |
| Antal anställda | 6 | 8 804 | 15 016 | 41 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 64 871 | 70 189 | 8 % | |
| Värdeförändring | +379,0 % | 876 | 69 145 | 99 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,1 % | 17 326 | 87 530 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 10,3 % | 25 232 | 87 448 | 71 % |
| Avkastning på eget kapital | 57,5 % | 12 658 | 87 549 | 86 % |
| Soliditet | 40,4 % | 40 863 | 87 505 | 53 % |
| Nettoomsättning per anställd | 661 tkr | 84 954 | 87 550 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | 68 tkr | 51 308 | 87 550 | 41 % |
| Nettoomsättning | 3 965 tkr | 84 071 | 87 550 | 4 % |
| Rörelseresultat | 409 tkr | 54 871 | 87 550 | 37 % |
| Antal anställda | 6 | 51 162 | 87 550 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .