Aktiebolag Västerås
SN Fordonsinredning AB
181 sökningar
Omsättning 2025
60,8 mkr
−2,5 %Rörelsemarginal
19,4 %
−4,9 p.e.Soliditet
70,3 %
−2,1 p.e.Anställda
26
−3,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 60 787 | 62 347 | 66 369 | 51 189 | 50 327 |
| Rörelseresultat | 11 815 | 15 174 | 11 519 | 8 396 | 10 174 |
| Årets resultat | 10 608 | 13 191 | 9 973 | 6 774 | 6 056 |
| Eget kapital | 24 475 | 23 867 | 20 676 | 14 193 | 10 658 |
| Balansomslutning | 34 963 | 34 523 | 32 682 | 27 045 | 21 305 |
| Anställda | 26 | 27 | 25 | 23 | 22 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 60 787 | 62 347 | 66 369 | 51 189 | 50 327 |
| Personalkostnader | 13 987 | 13 644 | 13 554 | 10 878 | 10 459 |
| Av- och nedskrivningar | 218 | 188 | 141 | 110 | 50 |
| Övriga externa kostnader | 4 974 | 4 964 | 4 640 | 3 984 | 3 676 |
| Övriga rörelseposter, netto | −29 793 | −28 377 | −36 515 | −27 821 | −25 968 |
| Rörelseresultat | 11 815 | 15 174 | 11 519 | 8 396 | 10 174 |
| Ränteintäkter | 294 | 568 | 213 | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 6 | 87 | 7 | 32 |
| Resultat efter finansiella poster | 12 103 | 15 737 | 11 645 | 8 394 | 10 142 |
| Bokslutsdispositioner | 1 305 | 949 | 989 | 165 | 6 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 500 |
| Skatt | 2 800 | 3 495 | 2 661 | 1 786 | 1 592 |
| Årets resultat | 10 608 | 13 191 | 9 973 | 6 774 | 6 056 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 621 | 700 | 349 | 384 | 145 |
| Varulager | 5 869 | 5 417 | 7 241 | 7 777 | 2 962 |
| Kortfristiga fordringar | 9 097 | 7 803 | 9 544 | 7 247 | 5 394 |
| Kassa och bank | 19 376 | 20 603 | 15 548 | 11 637 | 12 804 |
| Omsättningstillgångar | 34 342 | 33 823 | 32 333 | 26 661 | 21 160 |
| Summa tillgångar | 34 963 | 34 523 | 32 682 | 27 045 | 21 305 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 13 767 | 10 576 | 10 603 | 7 319 | 4 502 |
| Eget kapital | 24 475 | 23 867 | 20 676 | 14 193 | 10 658 |
| Justerat eget kapital | 24 573 | 25 001 | 22 564 | 16 866 | 13 462 |
| Obeskattade reserver | 123 | 1 428 | 2 378 | 3 366 | 3 532 |
| Kortfristiga skulder | 10 365 | 9 228 | 9 628 | 9 486 | 7 115 |
| Summa eget kapital och skulder | 34 963 | 34 523 | 32 682 | 27 045 | 21 305 |
Verksamhet
SN Fordonsinredning AB omsatte 60,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 19,4 procent, och soliditeten var hög — 70,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 26 personer, med säte i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är påbyggnation på transportbilar, fordonsinredning, handel med nya och begagnade bilar samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Maria Yngvesson (f. 1978) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulrika Hagelin (f. 1971) Styrelseledamot
- Richard Jernberg (f. 1986) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Schweitz (f. 1979) Extern VD
- Michael Olsson (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-12-23 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon (SNI 29320) |
| Adress | Ödhumlagatan 12, 723 55, Västerås Besök: Ödhumlagatan 12, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0220-26460 |