Aktiebolag Uddevalla
Smygvinkel AB
64 sökningar
2,5 mkr
+78,2 %23,3 %
−15,1 p.e.58,0 %
−2,7 p.e.3
+200,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 468 | 1 385 | 832 | 843 | 1 966 | 1 708 | 665 | 1 011 |
| Rörelseresultat | 576 | 533 | 138 | 69 | 267 | 654 | 139 | 361 |
| Årets resultat | 457 | 423 | 111 | 55 | 208 | 168 | 53 | 47 |
| Eget kapital | 1 297 | 839 | 416 | 305 | 381 | 472 | 305 | 251 |
| Balansomslutning | 2 237 | 1 382 | 915 | 807 | 953 | 1 261 | 744 | 627 |
| Anställda | 3 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 468 | 1 385 | 832 | 843 | 1 966 | 1 708 | 665 | 1 011 |
| Personalkostnader | 1 504 | 702 | 706 | 812 | 1 737 | 619 | 591 | 796 |
| Övriga externa kostnader | 282 | 147 | 124 | 109 | 192 | 72 | 34 | 34 |
| Övriga rörelseposter, netto | −106 | — | 136 | 147 | 230 | −363 | 99 | 180 |
| Rörelseresultat | 576 | 533 | 138 | 69 | 267 | 654 | 139 | 361 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 576 | 534 | 139 | 69 | 267 | 654 | 139 | 361 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −440 | −70 | −300 |
| Skatt | 119 | 111 | 29 | 14 | 58 | 47 | 16 | 14 |
| Årets resultat | 457 | 423 | 111 | 55 | 208 | 168 | 53 | 47 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 272 | 432 | 432 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 874 | 149 | 148 | 170 | 149 | 286 | 315 | 160 |
| Kassa och bank | 1 363 | 1 233 | 767 | 365 | 372 | 543 | 429 | 467 |
| Omsättningstillgångar | 2 237 | 1 382 | 915 | 535 | 521 | 829 | 744 | 627 |
| Summa tillgångar | 2 237 | 1 382 | 915 | 807 | 953 | 1 261 | 744 | 627 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 790 | 366 | 255 | 200 | 123 | 254 | 202 | 154 |
| Eget kapital | 1 297 | 839 | 416 | 305 | 381 | 472 | 305 | 251 |
| Justerat eget kapital | 1 297 | 839 | 416 | 305 | 381 | 472 | 305 | 251 |
| Långfristiga skulder | 420 | 420 | 440 | 440 | 440 | 440 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 520 | 123 | 59 | 62 | 132 | 349 | 439 | 376 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 237 | 1 382 | 915 | 807 | 953 | 1 261 | 744 | 627 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 4 721 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Smygvinkel AB över mittlinjen sett till omsättning, med 2,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 23,3 procent, och soliditeten var hög — 58,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 78 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Uddevalla.
Aktiebolaget ska bedriva förvaltning av fastigheter och värdepapper. Uthyrning av personal inom byggverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mikael Lindvall (f. 1964) Styrelseledamot
- Evangelia Giannopoulou (f. 1973) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Kantvinkeln AB (556773-6342) |
|---|---|
| Koncernmoder | Kantvinkeln AB (556773-6342) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-08 |
|---|---|
| Bransch | Personaluthyrning (SNI 78201) |
| Adress | Box 627, 451 23, Uddevalla Besök: Box 627, Uddevalla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |