Aktiebolag Botkyrka
SMP Solutions AB
7 sökningar
3,3 mkr
−1,8 %54,7 %
−16,2 p.e.76,7 %
+20,1 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 289 | 3 348 | 1 219 |
| Rörelseresultat | 1 798 | 2 371 | 1 020 |
| Årets resultat | 1 899 | 1 376 | 807 |
| Eget kapital | 3 619 | 2 020 | 832 |
| Balansomslutning | 4 720 | 3 569 | 1 371 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 289 | 3 348 | 1 219 |
| Personalkostnader | 1 225 | 823 | 84 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 261 | 156 | 116 |
| Rörelseresultat | 1 798 | 2 371 | 1 020 |
| Ränteintäkter | 363 | 11 | 1 |
| Räntekostnader | 116 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 044 | 1 871 | 1 021 |
| Skatt | 145 | 495 | 214 |
| Årets resultat | 1 899 | 1 376 | 807 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 376 | 1 600 | 650 |
| Kortfristiga fordringar | 117 | 216 | 264 |
| Kassa och bank | 1 227 | 1 753 | 457 |
| Omsättningstillgångar | 1 345 | 1 969 | 721 |
| Summa tillgångar | 4 720 | 3 569 | 1 371 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 695 | 619 | 0 |
| Eget kapital | 3 619 | 2 020 | 832 |
| Justerat eget kapital | 3 619 | 2 020 | 832 |
| Kortfristiga skulder | 1 101 | 1 549 | 539 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 720 | 3 569 | 1 371 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 866 granskade bolag ligger SMP Solutions AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 3,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 54,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 76,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Botkyrka.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom it.
Styrelse & ledning
- Sebastian Persson (f. 1994) Styrelseledamot
- Madlen Persson (f. 1992) Styrelsesuppleant
- Ikhwan Ali (f. 1997) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-02-24 |
|---|---|
| Bransch | Webbportaler (SNI 63910) |
| Adress | Sandstuguvägen 19, 147 60, Uttran Besök: Sandstuguvägen 19, Uttran |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |