Aktiebolag Nybro
SML TRADING AB
275 sökningar
Omsättning 2025
68,6 mkr
−26,8 %Rörelsemarginal
5,4 %
−1,2 p.e.Soliditet
71,7 %
−4,9 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 68 622 | 93 707 | 86 046 | 100 494 | 89 892 |
| Rörelseresultat | 3 691 | 6 181 | 6 369 | 10 734 | 8 338 |
| Årets resultat | 3 146 | 4 736 | 5 097 | 8 356 | 6 314 |
| Eget kapital | 27 102 | 25 956 | 24 719 | 26 023 | 18 667 |
| Balansomslutning | 39 128 | 35 387 | 33 489 | 32 225 | 24 340 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 68 622 | 93 707 | 86 046 | 100 494 | 89 892 |
| Personalkostnader | 4 069 | 5 819 | 3 005 | 4 222 | 4 152 |
| Av- och nedskrivningar | 250 | 258 | 270 | 274 | 292 |
| Övriga externa kostnader | 3 701 | 2 538 | 2 642 | 1 338 | 1 228 |
| Övriga rörelseposter, netto | −56 911 | −78 911 | −73 760 | −83 926 | −75 882 |
| Rörelseresultat | 3 691 | 6 181 | 6 369 | 10 734 | 8 338 |
| Ränteintäkter | 90 | 210 | 249 | — | — |
| Räntekostnader | 44 | 162 | 129 | 91 | 93 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 736 | 6 229 | 6 490 | 10 643 | 8 245 |
| Bokslutsdispositioner | 244 | −240 | −64 | −123 | −283 |
| Skatt | 834 | 1 253 | 1 329 | 2 164 | 1 647 |
| Årets resultat | 3 146 | 4 736 | 5 097 | 8 356 | 6 314 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 558 | 7 188 | 5 839 | 5 018 | 5 261 |
| Varulager | 27 260 | 13 982 | 21 274 | 13 582 | 6 730 |
| Kortfristiga fordringar | 5 126 | 643 | 2 865 | 5 084 | 4 110 |
| Kassa och bank | 59 | 13 574 | 3 511 | 8 541 | 8 239 |
| Omsättningstillgångar | 32 570 | 28 199 | 27 650 | 27 207 | 19 078 |
| Summa tillgångar | 39 128 | 35 387 | 33 489 | 32 225 | 24 340 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 23 856 | 21 120 | 19 522 | 17 567 | 12 253 |
| Eget kapital | 27 102 | 25 956 | 24 719 | 26 023 | 18 667 |
| Justerat eget kapital | 28 056 | 27 103 | 25 677 | 26 930 | 19 476 |
| Obeskattade reserver | 1 201 | 1 445 | 1 206 | 1 142 | 1 019 |
| Långfristiga skulder | 8 772 | 0 | 4 275 | 1 075 | 1 375 |
| Kortfristiga skulder | 2 053 | 7 986 | 3 289 | 3 985 | 3 279 |
| Summa eget kapital och skulder | 39 128 | 35 387 | 33 489 | 32 225 | 24 340 |
| Ställda säkerheter | 10 150 | 10 750 | 11 375 | 11 375 | 11 675 |
Verksamhet
SML TRADING AB omsatte 68,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 391 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 5,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 71,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 27 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Nybro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva handel med entreprenad- och transportfordon samt lastbilar. Bolaget ska vidare bedriva trav- och hästverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Robert Lindqvist (f. 1986) Ordförande, Styrelseledamot
- Emma Svensson (f. 1989) Styrelseledamot
- Niklas Johansson (f. 1981) Styrelseledamot
- Veronika Lindqvist (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Viktoria Josefin Ahlström (f. 1982) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | SML TRADING AB (556914-8702) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-13 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon (SNI 46712) |
| Adress | Granitvägen 1, 382 92, Nybro Besök: Granitvägen 1, Nybro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |