Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Smidesrum AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Smidesrum AB ökade omsättningen med 4 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 412 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 8,6 procent, mot branschmedianens 4,0 procent.
Soliditeten ligger på 59,8 procent — branschens median är 40,5 procent.
Bolaget har 7 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Byggnadssnickeriarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 263 | 1 283 | 80 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 705 | 1 260 | 44 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,2 % | 739 | 1 412 | 48 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 330 | 1 412 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 739 | 1 412 | 48 % |
| Soliditet | 59,8 % | 272 | 1 411 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 186 tkr | 201 | 1 412 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 276 tkr | 179 | 1 412 | 87 % |
| Nettoomsättning | 22 302 tkr | 346 | 1 412 | 75 % |
| Rörelseresultat | 1 929 tkr | 215 | 1 412 | 85 % |
| Antal anställda | 7 | 576 | 1 412 | 59 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 376 | 21 790 | 57 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 13 994 | 21 402 | 35 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,2 % | 11 745 | 24 747 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 8 456 | 24 716 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 11 303 | 24 756 | 54 % |
| Soliditet | 59,8 % | 7 317 | 24 706 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 186 tkr | 6 492 | 24 757 | 74 % |
| Rörelseresultat per anställd | 276 tkr | 6 407 | 24 757 | 74 % |
| Nettoomsättning | 22 302 tkr | 11 026 | 24 757 | 55 % |
| Rörelseresultat | 1 929 tkr | 8 549 | 24 757 | 65 % |
| Antal anställda | 7 | 13 974 | 24 757 | 44 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 32 174 | 78 296 | 59 % | |
| Värdeförändring | −5,0 % | 51 431 | 77 179 | 33 % |
| Tillväxt i omsättning | +4,2 % | 40 735 | 87 570 | 53 % |
| Rörelsemarginal | 8,6 % | 30 308 | 87 488 | 65 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,2 % | 37 198 | 87 590 | 58 % |
| Soliditet | 59,8 % | 26 189 | 87 388 | 70 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 186 tkr | 21 476 | 87 591 | 75 % |
| Rörelseresultat per anställd | 276 tkr | 21 773 | 87 591 | 75 % |
| Nettoomsättning | 22 302 tkr | 35 224 | 87 591 | 60 % |
| Rörelseresultat | 1 929 tkr | 28 285 | 87 591 | 68 % |
| Antal anställda | 7 | 45 725 | 87 591 | 48 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .