Aktiebolag Umeå
Smetanas Design & Måleri AB
311 sökningar
Omsättning 2025
9,6 mkr
−10,8 %Rörelsemarginal
6,6 %
+3,1 p.e.Soliditet
42,2 %
+10,5 p.e.Anställda
8
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 628 | 10 789 | 10 306 | 8 438 | 8 746 |
| Rörelseresultat | 634 | 372 | 806 | 1 182 | 959 |
| Årets resultat | 484 | 363 | 635 | 763 | 652 |
| Eget kapital | 1 103 | 919 | 1 056 | 1 421 | 1 158 |
| Balansomslutning | 3 461 | 4 029 | 3 809 | 4 237 | 3 203 |
| Anställda | 8 | 10 | 10 | 9 | 11 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 628 | 10 789 | 10 306 | 8 438 | 8 746 |
| Personalkostnader | 4 801 | 6 067 | 4 868 | 3 555 | 4 961 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 46 | 15 | 15 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 2 191 | 2 154 | 2 154 | 1 935 | 1 214 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 971 | −2 150 | −2 463 | −1 751 | −1 599 |
| Rörelseresultat | 634 | 372 | 806 | 1 182 | 959 |
| Ränteintäkter | 1 | 9 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 6 | 7 | 5 | 9 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 629 | 373 | 816 | 1 173 | 957 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 100 | 0 | −195 | −120 |
| Skatt | 145 | 111 | 182 | 214 | 184 |
| Årets resultat | 484 | 363 | 635 | 763 | 652 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 118 | 149 | 108 | 468 | 483 |
| Kortfristiga fordringar | 2 673 | 2 907 | 2 620 | 2 973 | 1 280 |
| Kassa och bank | 670 | 973 | 1 081 | 796 | 1 441 |
| Omsättningstillgångar | 3 344 | 3 880 | 3 701 | 3 769 | 2 721 |
| Summa tillgångar | 3 461 | 4 029 | 3 809 | 4 237 | 3 203 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 519 | 456 | 321 | 558 | 406 |
| Eget kapital | 1 103 | 919 | 1 056 | 1 421 | 1 158 |
| Justerat eget kapital | 1 460 | 1 276 | 1 493 | 1 858 | 1 440 |
| Obeskattade reserver | 450 | 450 | 550 | 550 | 355 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 1 908 | 2 660 | 2 203 | 2 266 | 1 665 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 461 | 4 029 | 3 809 | 4 237 | 3 203 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 458 | 400 |
Verksamhet
Smetanas Design & Måleri AB omsatte 9,6 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,6 miljoner kronor. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,6 procent, och soliditeten var god — 42,2 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 8 personer och har sitt säte i Umeå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bedriva målerirörelse samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tord Smetana-Nilsson (f. 1967) Styrelseledamot
- Ylva Holmberg (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Saga Palmgren (f. 1988) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-09-01 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Lärlingsgatan 34 C, 904 22, Umeå Besök: Lärlingsgatan 34 C, Umeå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6315526 |