Aktiebolag Flen
Smakgården AB
17 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
+22,2 %Rörelsemarginal
-1,2 %
−4,2 p.e.Soliditet
7,1 %
−0,8 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 775 | 1 452 | 583 |
| Rörelseresultat | −22 | 43 | 126 |
| Årets resultat | −400 | −224 | 20 |
| Eget kapital | 664 | 564 | 787 |
| Balansomslutning | 9 380 | 7 193 | 7 273 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 775 | 1 452 | 583 |
| Personalkostnader | 90 | 85 | 135 |
| Av- och nedskrivningar | 328 | 313 | 158 |
| Övriga externa kostnader | 1 188 | 905 | 612 |
| Övriga rörelseposter, netto | −191 | −106 | 448 |
| Rörelseresultat | −22 | 43 | 126 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 12 |
| Räntekostnader | 379 | 273 | 112 |
| Resultat efter finansiella poster | −400 | −224 | 26 |
| Skatt | 0 | 0 | 6 |
| Årets resultat | −400 | −224 | 20 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 359 | 3 592 | 4 683 |
| Varulager | 4 661 | 2 645 | 1 543 |
| Kortfristiga fordringar | 712 | 497 | 287 |
| Kassa och bank | 648 | 459 | 760 |
| Omsättningstillgångar | 6 021 | 3 601 | 2 590 |
| Summa tillgångar | 9 380 | 7 193 | 7 273 |
| Aktiekapital | 500 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 539 | 763 | 0 |
| Eget kapital | 664 | 564 | 787 |
| Justerat eget kapital | 664 | 564 | 787 |
| Långfristiga skulder | 8 106 | 6 127 | 4 669 |
| Kortfristiga skulder | 610 | 502 | 1 817 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 380 | 7 193 | 7 273 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Smakgården AB 1,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 381 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,2 procent, och soliditeten var låg — 7,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 22 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Flen.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva tillverkning, förädling, förpackning och försäljning av livsmedel och alkoholhaltiga drycker, försäljning av utrustning för livsmedelsförädling, förvaltning och handel med värdepapper och fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roger Tiefensee (f. 1967) Styrelseledamot
- John Carlsson (f. 1980) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | VicGab Invest AB (559256-4255) |
|---|---|
| Koncernmoder | VicGab Invest AB (559256-4255) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-12-22 |
|---|---|
| Bransch | Juice- och safttillverkning (SNI 10320) |
| Adress | Annebergsvägen 2, 648 31, Hälleforsnäs Besök: Annebergsvägen 2, Hälleforsnäs |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |