Aktiebolag Stockholm
SM Tuz Invest AB
1 098 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
−1,9 %Rörelsemarginal
72,9 %
+3,0 p.e.Soliditet
38,2 %
+0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 297 | 1 322 | 1 180 | 1 099 | 1 097 |
| Rörelseresultat | 946 | 924 | 826 | 746 | 1 164 |
| Årets resultat | 13 | 7 | −253 | 1 546 | 397 |
| Eget kapital | 15 357 | 15 344 | 15 337 | 15 590 | 14 044 |
| Balansomslutning | 40 216 | 40 337 | 40 976 | 41 659 | 44 401 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 297 | 1 322 | 1 180 | 1 099 | 1 097 |
| Av- och nedskrivningar | 299 | 299 | 299 | 299 | 299 |
| Övriga externa kostnader | 57 | 102 | 57 | 54 | 97 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 463 |
| Rörelseresultat | 946 | 924 | 826 | 746 | 1 164 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 182 | 188 | 1 093 | 511 | 664 |
| Resultat efter finansiella poster | 763 | 737 | −253 | 1 595 | 500 |
| Koncernbidrag | −750 | −730 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 49 | 103 |
| Årets resultat | 13 | 7 | −253 | 1 546 | 397 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 40 189 | 40 250 | 40 887 | 41 401 | 43 598 |
| Kortfristiga fordringar | 13 | 0 | 0 | 123 | 393 |
| Kassa och bank | 14 | 87 | 89 | 135 | 410 |
| Omsättningstillgångar | 26 | 87 | 89 | 258 | 803 |
| Summa tillgångar | 40 216 | 40 337 | 40 976 | 41 659 | 44 401 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 15 244 | 15 237 | 15 490 | 13 944 | 13 547 |
| Eget kapital | 15 357 | 15 344 | 15 337 | 15 590 | 14 044 |
| Justerat eget kapital | 15 357 | 15 344 | 15 337 | 15 590 | 14 044 |
| Långfristiga skulder | 24 688 | 22 339 | 22 913 | 23 460 | 27 757 |
| Kortfristiga skulder | 171 | 2 654 | 2 726 | 2 609 | 2 600 |
| Summa eget kapital och skulder | 40 216 | 40 337 | 40 976 | 41 659 | 44 401 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte SM Tuz Invest AB 1,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 72,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 38,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget verksamhet ska vara att bedriva äga, förvalta, utveckla dotterbolag samt äga och förvalta handel med llös och fast egendom såsom värdepapper, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Matteus Tuz (f. 1976) Styrelseledamot
- Sonya Tuz (f. 1975) Styrelsesuppleant
Koncern
| Koncernmoder | SM Tuz Invest AB (556798-1534) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-23 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Strandvägen 41, 114 56, Stockholm Besök: Strandvägen 41, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |