Aktiebolag Göteborg Aktivt
Slutplattan HOBVI 124176 AB
111 sökningar
Omsättning 2024
3,2 mkr
−10,9 %Rörelsemarginal
56,6 %
+36,2 p.e.Soliditet
92,1 %
+20,4 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 196 | 3 587 | 3 746 | 3 443 | 4 088 | 3 932 | 3 968 |
| Rörelseresultat | 1 808 | 729 | 803 | 1 204 | 1 269 | 865 | 982 |
| Årets resultat | 2 172 | 653 | 742 | 1 019 | 838 | 615 | 608 |
| Eget kapital | 4 339 | 2 567 | 2 314 | 2 572 | 1 953 | 1 514 | 1 284 |
| Balansomslutning | 4 712 | 3 582 | 3 523 | 3 908 | 3 525 | 3 067 | 2 521 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 196 | 3 587 | 3 746 | 3 443 | 4 088 | 3 932 | 3 968 |
| Personalkostnader | 1 905 | 2 173 | 2 305 | 1 741 | 2 191 | 2 364 | 2 326 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 8 | 8 | 8 | 5 | 11 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 682 | 604 | 579 | 450 | 596 | 662 | 624 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 206 | −73 | −51 | −40 | −27 | −30 | −25 |
| Rörelseresultat | 1 808 | 729 | 803 | 1 204 | 1 269 | 865 | 982 |
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 873 | 728 | 803 | 1 203 | 1 268 | 865 | 984 |
| Bokslutsdispositioner | 899 | 101 | 136 | 83 | −199 | −78 | −197 |
| Skatt | 599 | 176 | 196 | 267 | 231 | 173 | 179 |
| Årets resultat | 2 172 | 653 | 742 | 1 019 | 838 | 615 | 608 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 129 | 137 | 145 | 113 | 118 | 128 |
| Kortfristiga fordringar | 16 | 622 | 407 | 430 | 242 | 384 | 524 |
| Kassa och bank | 4 696 | 2 831 | 2 979 | 3 334 | 3 170 | 2 566 | 1 869 |
| Omsättningstillgångar | 4 712 | 3 453 | 3 386 | 3 764 | 3 412 | 2 949 | 2 392 |
| Summa tillgångar | 4 712 | 3 582 | 3 523 | 3 908 | 3 525 | 3 067 | 2 521 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 047 | 1 794 | 1 452 | 1 433 | 995 | 779 | 556 |
| Eget kapital | 4 339 | 2 567 | 2 314 | 2 572 | 1 953 | 1 514 | 1 284 |
| Justerat eget kapital | 4 339 | 3 280 | 3 108 | 3 473 | 2 921 | 2 324 | 2 033 |
| Obeskattade reserver | 0 | 898 | 1 000 | 1 135 | 1 219 | 1 020 | 943 |
| Kortfristiga skulder | 373 | 117 | 209 | 201 | 353 | 533 | 294 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 712 | 3 582 | 3 523 | 3 908 | 3 525 | 3 067 | 2 521 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 954 granskade bolag ligger Slutplattan HOBVI 124176 AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 56,6 procent, och soliditeten var hög — 92,1 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Valdemarsson (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Patric Nordström (f. 1993) Styrelseledamot
- Fredrik Roos Valdemarsson (f. 1992) Styrelseledamot
- Agne Nordström (f. 1965) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Daniel Lantz (f. 1983) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-09-08 |
|---|---|
| Bransch | Värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221) |
| Adress | Box 12086, 402 41, Göteborg Besök: Box 12086, Göteborg |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |