Aktiebolag Luleå
Sluice Box AB
76 sökningar
Omsättning 2025
784 tkr
+51,1 %Rörelsemarginal
-1,1 %
+21,0 p.e.Soliditet
75,9 %
+8,3 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 784 | 519 | 853 | 1 026 | 1 138 | 770 | 832 | 870 |
| Rörelseresultat | −9 | −115 | −56 | 126 | 117 | 144 | 70 | 123 |
| Årets resultat | −9 | −114 | −42 | 101 | 96 | 113 | 34 | 94 |
| Eget kapital | 202 | 211 | 325 | 367 | 366 | 269 | 156 | 222 |
| Balansomslutning | 266 | 312 | 437 | 526 | 640 | 485 | 409 | 473 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 784 | 519 | 853 | 1 026 | 1 138 | 770 | 832 | 870 |
| Personalkostnader | 545 | 555 | 577 | 580 | 574 | 516 | 482 | 524 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 1 | 2 | 9 | 9 | 9 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 206 | 242 | 324 | 308 | 360 | 263 | 242 | 199 |
| Övriga rörelseposter, netto | −42 | 163 | −7 | −10 | −78 | 162 | −29 | −15 |
| Rörelseresultat | −9 | −115 | −56 | 126 | 117 | 144 | 70 | 123 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | −9 | −114 | −56 | 126 | 113 | 144 | 69 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 15 | 2 | 9 | 0 | −25 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 27 | 25 | 31 | 10 | 27 |
| Årets resultat | −9 | −114 | −42 | 101 | 96 | 113 | 34 | 94 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 19 | 0 | 2 | 10 | 19 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 77 | 61 | 86 | 129 | 265 | 276 | 199 | 292 |
| Kassa och bank | 189 | 251 | 332 | 397 | 373 | 198 | 191 | 153 |
| Omsättningstillgångar | 266 | 312 | 418 | 525 | 638 | 475 | 389 | 444 |
| Summa tillgångar | 266 | 312 | 437 | 526 | 640 | 485 | 409 | 473 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 161 | 275 | 317 | 216 | 220 | 106 | 72 | 78 |
| Eget kapital | 202 | 211 | 325 | 367 | 366 | 269 | 156 | 222 |
| Justerat eget kapital | 202 | 211 | 325 | 379 | 379 | 289 | 176 | 222 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 15 | 16 | 25 | 25 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 |
| Kortfristiga skulder | 64 | 101 | 112 | 144 | 258 | 191 | 228 | 233 |
| Summa eget kapital och skulder | 266 | 312 | 437 | 526 | 640 | 485 | 409 | 473 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 259 granskade bolag ligger Sluice Box AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 784 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,1 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 75,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 51 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Luleå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva fotografiska tjänster inom bild, film och ljud, utföra sjötransporter samt äga och förvalta lös och fast egendom.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tomas Bergman (f. 1973) Styrelseledamot
- Anders Sörqvist (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Fotoverksamhet (SNI 74200) |
| Adress | Lökarödsvägen 572, 297 95, Degeberga Besök: Lökarödsvägen 572, Degeberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |