Aktiebolag Norrköping
SLQ AB
13 sökningar
Omsättning 2025
7,3 mkr
+246,1 %Rörelsemarginal
15,2 %
−5,7 p.e.Soliditet
35,3 %
+16,8 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 7 264 | 2 099 |
| Rörelseresultat | 1 104 | 438 |
| Årets resultat | 631 | 255 |
| Eget kapital | 811 | 280 |
| Balansomslutning | 2 297 | 1 514 |
| Anställda | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 264 | 2 099 |
| Personalkostnader | 23 | 6 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 180 | 123 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 948 | −1 532 |
| Rörelseresultat | 1 104 | 438 |
| Räntekostnader | 10 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 095 | 438 |
| Bokslutsdispositioner | −291 | −113 |
| Skatt | 173 | 70 |
| Årets resultat | 631 | 255 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 58 | 0 |
| Varulager | 149 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 1 058 | 671 |
| Kassa och bank | 942 | 843 |
| Omsättningstillgångar | 2 239 | 1 514 |
| Summa tillgångar | 2 297 | 1 514 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 155 | 0 |
| Eget kapital | 811 | 280 |
| Justerat eget kapital | 1 132 | 370 |
| Obeskattade reserver | 404 | 113 |
| Kortfristiga skulder | 1 082 | 1 121 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 297 | 1 514 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 469 bolag som granskas inom samma bransch hamnar SLQ AB i den övre halvan sett till omsättning, med 7,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 15,2 procent, och soliditeten var god — 35,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 246 procent. Sätet finns i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva installation, injustering och service av ventilation, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Erik Gunnarsson (f. 1980) Styrelseledamot
- Robbin Sjöberg (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2024-05-13 |
|---|---|
| Bransch | Ventilationsarbeten (SNI 43222) |
| Adress | Svärtinge Gård 1C, 605 99, Norrköping Besök: Svärtinge Gård 1 C, Norrköping |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |