Aktiebolag Västerås
Slittsta Gård AB
165 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
95,6 %
+1,4 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 16 029 | 20 978 | 19 620 | 16 414 |
| Rörelseresultat | −58 | 5 358 | 3 028 | 3 789 | 2 306 |
| Årets resultat | 522 | 20 652 | 2 378 | 2 663 | 1 774 |
| Eget kapital | 36 734 | 36 212 | 16 760 | 14 773 | 12 110 |
| Balansomslutning | 42 845 | 43 534 | 27 392 | 24 110 | 22 289 |
| Anställda | 0 | 4 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 16 029 | 20 978 | 19 620 | 16 414 |
| Personalkostnader | 0 | 1 528 | 3 750 | 2 729 | 2 840 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 192 | 330 | 355 |
| Övriga externa kostnader | 66 | 1 293 | 1 831 | 1 366 | 1 817 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −7 850 | −12 177 | −11 406 | −9 096 |
| Rörelseresultat | −58 | 5 358 | 3 028 | 3 789 | 2 306 |
| Ränteintäkter | 39 | 17 625 | 464 | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 979 | 0 | 90 | 31 |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | 22 004 | 3 594 | 3 858 | 2 369 |
| Bokslutsdispositioner | 717 | −296 | −589 | −515 | −138 |
| Skatt | 167 | 1 056 | 627 | 681 | 457 |
| Årets resultat | 522 | 20 652 | 2 378 | 2 663 | 1 774 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 42 633 | 42 746 | 17 378 | 6 800 | 6 613 |
| Varulager | 0 | 0 | 5 147 | 4 976 | 5 354 |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 87 | 2 573 | 2 222 | 1 760 |
| Kassa och bank | 144 | 701 | 2 294 | 10 112 | 8 562 |
| Omsättningstillgångar | 213 | 789 | 10 015 | 17 310 | 15 676 |
| Summa tillgångar | 42 845 | 43 534 | 27 392 | 24 110 | 22 289 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 36 162 | 15 510 | 14 332 | 12 060 | 10 286 |
| Eget kapital | 36 734 | 36 212 | 16 760 | 14 773 | 12 110 |
| Justerat eget kapital | 40 941 | 40 988 | 21 300 | 18 845 | 15 774 |
| Obeskattade reserver | 5 298 | 6 015 | 5 718 | 5 129 | 4 615 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 2 685 | 3 009 | 2 984 |
| Kortfristiga skulder | 813 | 1 307 | 2 229 | 1 199 | 2 580 |
| Summa eget kapital och skulder | 42 845 | 43 534 | 27 392 | 24 110 | 22 289 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är jordbruk med djuruppfödning, skogsbruk, entreprenadverksamhet inom jordbruk samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Håkan Andersson (f. 1947) Styrelseledamot
- Erik Wikberg (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Gustav Wikberg (f. 1983) Styrelsesuppleant
- Gunhild Andersson Wikberg (f. 1950) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jörgen Sivertsson (f. 1959) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-12-19 |
|---|---|
| Bransch | Uppfödning av andra nötkreatur och bufflar (SNI 01420) |
| Adress | Slittsta 1, 725 92, Västerås Besök: Slittsta 1, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |