Aktiebolag Helsingborg
Slåtterblomman 4 AB
57 sökningar
Omsättning 2025
1,7 mkr
+16,2 %Rörelsemarginal
87,0 %
+7,6 p.e.Soliditet
37,4 %
−1,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 694 | 1 458 | 1 207 | 1 025 | 942 | 922 | 812 | 672 |
| Rörelseresultat | 1 474 | 1 158 | 839 | 673 | 693 | 690 | 567 | 435 |
| Årets resultat | 337 | 213 | 481 | 393 | 385 | 379 | 288 | 192 |
| Eget kapital | 2 726 | 2 389 | 2 176 | 1 695 | 1 302 | 918 | 539 | 251 |
| Balansomslutning | 7 283 | 6 221 | 5 468 | 5 079 | 4 871 | 4 959 | 4 936 | 5 034 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 694 | 1 458 | 1 207 | 1 025 | 942 | 922 | 812 | 672 |
| Av- och nedskrivningar | 96 | 96 | 96 | 96 | 96 | 96 | 96 | 96 |
| Övriga externa kostnader | 140 | 265 | 272 | 255 | 153 | 136 | 149 | 159 |
| Övriga rörelseposter, netto | 16 | 61 | — | — | — | — | — | 18 |
| Rörelseresultat | 1 474 | 1 158 | 839 | 673 | 693 | 690 | 567 | 435 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 11 | 24 | 34 | 28 | 43 | 58 | 78 | 109 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 463 | 1 135 | 805 | 645 | 650 | 632 | 489 | 326 |
| Bokslutsdispositioner | −30 | 80 | −196 | −150 | −160 | −150 | −120 | −80 |
| Koncernbidrag | −1 000 | −938 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 96 | 63 | 128 | 103 | 106 | 104 | 81 | 54 |
| Årets resultat | 337 | 213 | 481 | 393 | 385 | 379 | 288 | 192 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 295 | 4 391 | 4 488 | 4 584 | 4 680 | 4 777 | 4 873 | 4 969 |
| Kortfristiga fordringar | 57 | 126 | 43 | 161 | 28 | 24 | 63 | 31 |
| Kassa och bank | 2 931 | 1 704 | 937 | 334 | 163 | 158 | 0 | 33 |
| Omsättningstillgångar | 2 988 | 1 830 | 981 | 495 | 191 | 182 | 63 | 64 |
| Summa tillgångar | 7 283 | 6 221 | 5 468 | 5 079 | 4 871 | 4 959 | 4 936 | 5 034 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 339 | 2 126 | 1 645 | 1 252 | 867 | 489 | 201 | 9 |
| Eget kapital | 2 726 | 2 389 | 2 176 | 1 695 | 1 302 | 918 | 539 | 251 |
| Justerat eget kapital | 3 369 | 3 008 | 2 859 | 2 222 | 1 710 | 1 199 | 701 | 318 |
| Obeskattade reserver | 810 | 780 | 860 | 664 | 514 | 354 | 204 | 84 |
| Långfristiga skulder | 3 538 | 2 538 | 1 725 | 2 055 | 2 065 | 2 725 | 3 286 | 3 906 |
| Kortfristiga skulder | 209 | 514 | 707 | 665 | 990 | 962 | 907 | 793 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 283 | 6 221 | 5 468 | 5 079 | 4 871 | 4 959 | 4 936 | 5 034 |
| Ställda säkerheter | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 | 3 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 17 127 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Slåtterblomman 4 AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 87,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 37,4 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 16 procent. Bolaget hör hemma i Helsingborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget bedriver förvaltning av fastigheter samt äga aktier i dotterbolag.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Tobias Mikael Lagström Radomski (f. 1974) Styrelseledamot
- Anna Maria Lagström Radomski (f. 1975) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Täta Tak Förvaltnings AB (556554-7808) |
|---|---|
| Koncernmoder | Täta Tak Förvaltnings AB (556554-7808) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-12-15 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Ridbanegatan 12, 213 77, Malmö Besök: Ridbanegatan 12, Malmö |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Ej registrerad |