starkabolag.se

Aktiebolag Varberg

Skyltverkstaden Design i Varberg AB

36 sökningar

Omsättning 2026

1 mkr

+6,0 %
Rörelsemarginal

8,5 %

+2,7 p.e.
Soliditet

51,8 %

+6,9 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Omsättning1 0449851 1991 2131 023
Rörelseresultat895790803
Årets resultat7080806418
Eget kapital238168688608544
Balansomslutning6055421 021918966
Anställda11110
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Nettoomsättning1 0449851 1991 2131 023
Personalkostnader641588749724723
Av- och nedskrivningar3232000
Övriga externa kostnader100142141169114
Övriga rörelseposter, netto−182−166−219−240−183
Rörelseresultat895790803
Ränteintäkter11711——
Räntekostnader10010
Resultat efter finansiella poster8974101803
Bokslutsdispositioner0280020
Skatt192121166
Årets resultat7080806418

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Anläggningstillgångar95126000
Varulager4048443825
Kortfristiga fordringar305231305166161
Kassa och bank165137672714780
Omsättningstillgångar5104161 021918966
Summa tillgångar6055421 021918966
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat11838558494476
Eget kapital238168688608544
Justerat eget kapital313243786706642
Obeskattade reserver9595123123123
Långfristiga skulder000105130
Kortfristiga skulder27227921082169
Summa eget kapital och skulder6055421 021918966

Verksamhet

Skyltverkstaden Design i Varberg AB omsatte 1 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 4,2 miljoner kronor. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,5 procent, och soliditeten var hög — 51,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Varberg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bedriva tillverkning och montering av reklam, skyltar, banderoller och dekaler samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Skyltverkstaden Design i Varberg AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Skyltverkstaden Design i Varberg AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Skyltverkstaden Design i Varberg AB (559056-5411)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Skyltverkstaden Design i Varberg AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2016-03-29
Bransch Annan plastvarutillverkning (SNI 22260)
Adress
Susvindsvägen 1 B, 432 32, Varberg
Besök: Susvindsvägen 1 B, Varberg
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad