Aktiebolag Stockholm
Skycatcher AB
173 sökningar
Omsättning 2025
30,1 mkr
−33,8 %Rörelsemarginal
-1,0 %
−0,7 p.e.Soliditet
80,3 %
+12,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 30 052 | 45 405 | 29 759 | 33 555 | 35 273 |
| Rörelseresultat | −288 | −116 | 3 801 | 3 149 | −9 |
| Årets resultat | 5 249 | −73 | 2 304 | 1 919 | 97 |
| Eget kapital | 18 059 | 15 855 | 17 528 | 17 224 | 18 604 |
| Balansomslutning | 24 979 | 26 989 | 24 881 | 26 000 | 29 594 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 052 | 45 405 | 29 759 | 33 555 | 35 273 |
| Personalkostnader | 2 686 | 8 006 | 4 078 | 3 289 | 8 747 |
| Övriga externa kostnader | 166 | 267 | 170 | 406 | 539 |
| Övriga rörelseposter, netto | −27 488 | −37 248 | −21 710 | −26 711 | −25 996 |
| Rörelseresultat | −288 | −116 | 3 801 | 3 149 | −9 |
| Ränteintäkter | 4 971 | 47 | 98 | — | — |
| Räntekostnader | 9 | 0 | 5 | 9 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 675 | −69 | 3 894 | 3 237 | 121 |
| Bokslutsdispositioner | 680 | 0 | −982 | −810 | 0 |
| Skatt | 105 | 3 | 608 | 508 | 23 |
| Årets resultat | 5 249 | −73 | 2 304 | 1 919 | 97 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 24 735 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 143 | 25 851 | 24 434 | 25 458 | 28 414 |
| Kortfristiga fordringar | 41 | 978 | 424 | 456 | 1 107 |
| Kassa och bank | 60 | 160 | 23 | 86 | 73 |
| Omsättningstillgångar | 244 | 26 989 | 24 881 | 26 000 | 29 594 |
| Summa tillgångar | 24 979 | 26 989 | 24 881 | 26 000 | 29 594 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 12 710 | 15 828 | 15 124 | 15 205 | 18 407 |
| Eget kapital | 18 059 | 15 855 | 17 528 | 17 224 | 18 604 |
| Justerat eget kapital | 20 054 | 18 389 | 20 062 | 18 979 | 19 716 |
| Obeskattade reserver | 2 512 | 3 192 | 3 192 | 2 210 | 1 400 |
| Kortfristiga skulder | 4 408 | 7 942 | 4 161 | 6 566 | 9 590 |
| Summa eget kapital och skulder | 24 979 | 26 989 | 24 881 | 26 000 | 29 594 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 nådde Skycatcher AB en omsättning på 30,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,0 procent, och soliditeten var hög — 80,3 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 34 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva handel med värde- papper. Verksamheten skall inte vara sådan som avses i Bank- rörelselagen eller lagen om kreditmarknadsbolag. Bolaget skall även bedriva försäljning av dataprogram, datatjänster och data- utrustning samt idka konsultverksamhet inom nämnda områden, äga och förvalta fast egendom och värdepapper, även idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Thomas Vernersson (f. 1969) Verkställande direktör
Styrelse
- Thomas Vernersson (f. 1969) Styrelseledamot
- Sara Vernersson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Daniel Bohlin (f. 1983) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-10-27 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Norrtullsgatan 24, 1 1/2 tr, 113 45, Stockholm Besök: Norrtullsgatan 24 1 1/2 TR, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |