starkabolag.se

Aktiebolag Skurup

Skurups Måleri Aktiebolag

85 sökningar

Omsättning 2025

2,7 mkr

−13,9 %
Rörelsemarginal

-6,9 %

−10,9 p.e.
Soliditet

1,2 %

−21,1 p.e.
Anställda

3

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Omsättning2 7363 1773 3263 7233 845
Rörelseresultat−18912611210175
Årets resultat−20811169−23125
Eget kapital7214235202225
Balansomslutning5779598921 0081 056
Anställda33344
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Nettoomsättning2 7363 1773 3263 7233 845
Personalkostnader1 0401 1911 2781 6651 603
Av- och nedskrivningar2834516060
Övriga externa kostnader9821 071923927893
Övriga rörelseposter, netto−875−755−962−1 061−1 114
Rörelseresultat−18912611210175
Ränteintäkter110——
Räntekostnader2016433350
Resultat efter finansiella poster−20811169−23125
Årets resultat−20811169−23125

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-062024-062023-062022-062021-06
Anläggningstillgångar110163260311371
Varulager154176179185149
Kortfristiga fordringar284580453511442
Kassa och bank29400195
Omsättningstillgångar467796632698686
Summa tillgångar5779598921 0081 056
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat1151351021250
Eget kapital7214235202225
Justerat eget kapital7214235202225
Långfristiga skulder196217279154146
Kortfristiga skulder374528378652685
Summa eget kapital och skulder5779598921 0081 056
Ställda säkerheter550550550550400
Ansvarsförbindelser238238370406406

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Skurups Måleri Aktiebolag 2,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,6 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på -6,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 1,2 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Skurup.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall driva måleriverksamhet och tillverkning av köksinredning samt därmed förenlig verksamhet ävensom att äga, förvärva och förvalta fast och lös egendom, samt att idka därmed sammanhängande verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Skurups Måleri Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Skurups Måleri Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Skurups Måleri Aktiebolag (556414-7196)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1991-01-14
Bransch Måleriarbeten (SNI 43341)
Adress
Spårgatan 9, 274 30, Skurup
Besök: Spårgatan 9, Skurup
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad