Aktiebolag Nacka
Skuru Elteknik AB
72 sökningar
Omsättning 2025
97 tkr
+90,2 %Rörelsemarginal
-66,0 %
Soliditet
69,3 %
−1,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 97 | 51 | 124 | 1 945 | 1 563 | 1 315 | 1 162 | 1 238 |
| Rörelseresultat | −64 | −229 | −128 | 253 | 264 | 209 | 93 | 173 |
| Årets resultat | −60 | −208 | −115 | 201 | 205 | 188 | 89 | 172 |
| Eget kapital | 499 | 559 | 768 | 1 070 | 1 053 | 1 025 | 836 | 916 |
| Balansomslutning | 720 | 791 | 968 | 1 623 | 1 741 | 1 514 | 1 445 | 1 478 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 97 | 51 | 124 | 1 945 | 1 563 | 1 315 | 1 162 | 1 238 |
| Personalkostnader | 26 | 19 | 0 | 644 | 706 | 482 | 470 | 367 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 1 | 4 | 7 | 49 | 53 | 52 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 132 | 244 | 265 | 429 | 399 | 289 | 307 | 314 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 | −16 | 17 | −612 | −145 | −282 | −240 | −383 |
| Rörelseresultat | −64 | −229 | −128 | 253 | 264 | 209 | 93 | 173 |
| Ränteintäkter | 6 | 22 | 14 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 5 | 9 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −60 | −209 | −115 | 255 | 264 | 205 | 86 | 174 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 54 | 59 | 17 | −3 | 3 |
| Årets resultat | −60 | −208 | −115 | 201 | 205 | 188 | 89 | 172 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 | 6 | 0 | 4 | 11 | 156 | 209 | 31 |
| Kortfristiga fordringar | 185 | 143 | 228 | 504 | 548 | 254 | 339 | 257 |
| Kassa och bank | 530 | 642 | 740 | 1 115 | 1 182 | 1 104 | 897 | 1 190 |
| Omsättningstillgångar | 715 | 785 | 968 | 1 619 | 1 731 | 1 358 | 1 236 | 1 447 |
| Summa tillgångar | 720 | 791 | 968 | 1 623 | 1 741 | 1 514 | 1 445 | 1 478 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 509 | 717 | 833 | 819 | 798 | 787 | 697 | 694 |
| Eget kapital | 499 | 559 | 768 | 1 070 | 1 053 | 1 025 | 836 | 916 |
| Justerat eget kapital | 499 | 559 | 768 | 1 070 | 1 053 | 1 025 | 836 | 916 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 78 | 185 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 221 | 232 | 200 | 553 | 688 | 411 | 424 | 562 |
| Summa eget kapital och skulder | 720 | 791 | 968 | 1 623 | 1 741 | 1 514 | 1 445 | 1 478 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Skuru Elteknik AB bland de mindre aktörerna sett till omsättning, med 97 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -66,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 69,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 90 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Nacka.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva el-, tele-, larm- och datainstallationer. Projektering inom el, tele, larm och data samt el- och fastighets- service och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ted Igevad (f. 1960) Styrelseledamot
- Charlotte Bondesson (f. 1965) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-09-22 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Apollovägen 12, 132 44, Saltsjö-Boo Besök: Apollovägen 12, Saltsjö-Boo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5156607 |