Aktiebolag Göteborg
Skottorps Åkeri Aktiebolag
120 sökningar
Omsättning 2024
13,2 mkr
+13,2 %Rörelsemarginal
16,5 %
−4,8 p.e.Soliditet
2,1 %
−2,2 p.e.Anställda
9
+12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 208 | 11 663 | 14 200 | 14 148 | 13 966 | 8 690 | 6 979 |
| Rörelseresultat | 2 173 | 2 478 | 1 054 | 1 531 | 1 425 | 1 162 | 200 |
| Årets resultat | 28 | 40 | 16 | 33 | 0 | 2 | −144 |
| Eget kapital | 624 | 597 | 557 | 541 | 508 | 507 | 505 |
| Balansomslutning | 30 076 | 14 011 | 12 785 | 16 744 | 18 197 | 10 655 | 10 764 |
| Anställda | 9 | 8 | 6 | 8 | 5 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 208 | 11 663 | 14 200 | 14 148 | 13 966 | 8 690 | 6 979 |
| Personalkostnader | 3 855 | 3 285 | 3 275 | 4 204 | 3 908 | 2 077 | 1 918 |
| Av- och nedskrivningar | 2 642 | 2 970 | 3 837 | 2 675 | 3 009 | 1 803 | 1 585 |
| Övriga externa kostnader | 3 255 | 3 617 | 3 725 | 1 674 | 1 600 | 755 | 674 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 283 | 687 | −2 309 | −4 064 | −4 024 | −2 893 | −2 602 |
| Rörelseresultat | 2 173 | 2 478 | 1 054 | 1 531 | 1 425 | 1 162 | 200 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 27 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 578 | 575 | 495 | 498 | 484 | 290 | 269 |
| Resultat efter finansiella poster | 596 | 1 900 | 586 | 1 033 | 941 | 872 | −69 |
| Koncernbidrag | −550 | −1 850 | −570 | −1 000 | −940 | −870 | −75 |
| Skatt | 18 | 10 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 28 | 40 | 16 | 33 | 0 | 2 | −144 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 27 127 | 11 363 | 10 629 | 12 816 | 14 716 | 8 632 | 8 993 |
| Kortfristiga fordringar | 2 689 | 2 641 | 2 006 | 3 437 | 3 460 | 1 840 | 1 411 |
| Kassa och bank | 260 | 7 | 150 | 491 | 21 | 184 | 361 |
| Omsättningstillgångar | 2 948 | 2 648 | 2 156 | 3 928 | 3 481 | 2 023 | 1 771 |
| Summa tillgångar | 30 076 | 14 011 | 12 785 | 16 744 | 18 197 | 10 655 | 10 764 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 476 | 437 | 421 | 388 | 388 | 385 | 529 |
| Eget kapital | 624 | 597 | 557 | 541 | 508 | 507 | 505 |
| Justerat eget kapital | 624 | 597 | 557 | 541 | 508 | 507 | 505 |
| Långfristiga skulder | 17 456 | 2 617 | 6 356 | 9 154 | 10 380 | 6 216 | 7 092 |
| Kortfristiga skulder | 11 996 | 10 797 | 5 872 | 7 049 | 7 309 | 3 932 | 3 167 |
| Summa eget kapital och skulder | 30 076 | 14 011 | 12 785 | 16 744 | 18 197 | 10 655 | 10 764 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 18 199 | 20 386 | 22 286 | 16 702 | 17 213 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 10 121 granskade bolag ligger Skottorps Åkeri Aktiebolag i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 13,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 16,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 2,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 9 personer och har sitt säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva transportverksamhet, företrädesvis åkeri samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jim Lundgren (f. 1968) Styrelseledamot
- Tony Bengtsson (f. 1992) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Torgny Kvist (f. 1957) Revisor
Koncern
| Moderbolag | LUNDAB Holding Europe AB (556747-0546) |
|---|---|
| Koncernmoder | LUNDAB Invest AB (556835-9821) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1968-02-08 |
|---|---|
| Bransch | Vägtransport, godstrafik (SNI 49410) |
| Adress | Orrekulla Industrigata 11, 425 36, Hisings Kärra Besök: Orrekulla Industrigata 11, Hisings Kärra |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |