Aktiebolag Växjö
Skönhetskliniken Linné AB
78 sökningar
2,7 mkr
+17,8 %15,9 %
−12,2 p.e.42,9 %
+5,3 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 709 | 2 299 | 1 851 | 1 694 | 1 442 | 598 |
| Rörelseresultat | 432 | 646 | 445 | 429 | 526 | 1 |
| Årets resultat | 331 | 372 | 355 | 337 | 306 | 1 |
| Eget kapital | 751 | 629 | 461 | 485 | 332 | 26 |
| Balansomslutning | 1 749 | 1 671 | 996 | 982 | 800 | 401 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 709 | 2 299 | 1 851 | 1 694 | 1 442 | 598 |
| Personalkostnader | 426 | 429 | 547 | 243 | 144 | 184 |
| Av- och nedskrivningar | 309 | 282 | 80 | 53 | 33 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 778 | 530 | 353 | 336 | 179 | 367 |
| Övriga rörelseposter, netto | −764 | −412 | −426 | −633 | −560 | −46 |
| Rörelseresultat | 432 | 646 | 445 | 429 | 526 | 1 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 7 | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 8 | 2 | 1 | 7 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 431 | 640 | 450 | 428 | 518 | 1 |
| Bokslutsdispositioner | −9 | −165 | 0 | 0 | −131 | 0 |
| Skatt | 91 | 102 | 95 | 91 | 81 | 0 |
| Årets resultat | 331 | 372 | 355 | 337 | 306 | 1 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 823 | 1 133 | 460 | 215 | 242 | 160 |
| Varulager | 300 | 325 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 78 | 152 | 108 | 3 | −20 |
| Kassa och bank | 447 | 135 | 384 | 659 | 554 | 261 |
| Omsättningstillgångar | 926 | 538 | 536 | 767 | 558 | 241 |
| Summa tillgångar | 1 749 | 1 671 | 996 | 982 | 800 | 401 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 395 | 232 | 81 | 123 | 1 | 0 |
| Eget kapital | 751 | 629 | 461 | 485 | 332 | 26 |
| Justerat eget kapital | 993 | 864 | 565 | 589 | 436 | 26 |
| Obeskattade reserver | 305 | 296 | 131 | 131 | 131 | 0 |
| Långfristiga skulder | 262 | 320 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 431 | 426 | 404 | 366 | 337 | 375 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 749 | 1 671 | 996 | 982 | 800 | 401 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 987 granskade bolag ligger Skönhetskliniken Linné AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 2,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 42,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 18 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Växjö.
Bolaget bedriver estetiskt medicinska behandlingar så som fillersbehandlingar samt hudvård och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Linn Tadaris (f. 1990) Styrelseledamot
- Sergon Tadaris (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-02-20 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Galaxvägen 6, 352 64, Växjö Besök: Galaxvägen 6, Växjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |