starkabolag.se

Aktiebolag Västervik

Skokällarn i Västervik AB

71 sökningar

Omsättning 2026

4,2 mkr

+10,4 %
Rörelsemarginal

0,5 %

−0,4 p.e.
Soliditet

42,4 %

−0,7 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-012025-012024-012023-012022-01
Omsättning4 2023 8053 6233 5433 701
Rörelseresultat2033−48221568
Årets resultat3617−1142315
Eget kapital882845827828686
Balansomslutning2 1362 0822 0802 3202 123
Anställda22222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-012025-012024-012023-012022-01
Nettoomsättning4 2023 8053 6233 5433 701
Personalkostnader1 0931 1681 1251 071768
Av- och nedskrivningar04666
Övriga externa kostnader615556556508502
Övriga rörelseposter, netto−2 474−2 044−1 984−1 737−1 857
Rörelseresultat2033−48221568
Räntekostnader713252933
Resultat efter finansiella poster1421−73192534
Bokslutsdispositioner35476−9−135
Skatt12744084
Årets resultat3617−1142315

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-012025-012024-012023-012022-01
Anläggningstillgångar004915
Varulager1 7522 0071 9432 1411 478
Kortfristiga fordringar7958583735
Kassa och bank3051775133595
Omsättningstillgångar2 1362 0822 0772 3112 108
Summa tillgångar2 1362 0822 0802 3202 123
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat796778778636321
Eget kapital882845827828686
Justerat eget kapital906897882942793
Obeskattade reserver306569144135
Långfristiga skulder583575528388535
Kortfristiga skulder641597656960767
Summa eget kapital och skulder2 1362 0822 0802 3202 123
Ställda säkerheter1 5001 5001 5001 5001 500

Verksamhet

Skokällarn i Västervik AB omsatte 4,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2026, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 3,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,5 procent, och soliditeten var god — 42,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Västervik.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva butikshandel med skor och tillhörande produkter samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Skokällarn i Västervik AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Skokällarn i Västervik AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Skokällarn i Västervik AB (559196-6600)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2019-02-27
Bransch Detaljhandel med skodon (SNI 47721)
Adress
Folkparksvägen 58 A, 593 62, Västervik
Besök: Folkparksvägen 58 A, Västervik
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0490-16005