Aktiebolag Stockholm
skincarestureplan AB
35 sökningar
1,6 mkr
+5,1 %-1,9 %
+9,6 p.e.-34,7 %
−22,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 612 | 1 534 | 1 741 | 1 696 | 1 873 | 951 |
| Rörelseresultat | −31 | −176 | 141 | −82 | 59 | −4 |
| Årets resultat | −26 | −158 | 100 | −83 | 45 | −4 |
| Eget kapital | −104 | −78 | 68 | 68 | 91 | 46 |
| Balansomslutning | 300 | 665 | 819 | 627 | 683 | 508 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 612 | 1 534 | 1 741 | 1 696 | 1 873 | 951 |
| Personalkostnader | 745 | 688 | 401 | 578 | 587 | 150 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 4 | 34 | 34 | 36 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 287 | 322 | 404 | 482 | 550 | 385 |
| Övriga rörelseposter, netto | −611 | −696 | −761 | −684 | −641 | −411 |
| Rörelseresultat | −31 | −176 | 141 | −82 | 59 | −4 |
| Ränteintäkter | 6 | 3 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −26 | −175 | 141 | −83 | 58 | −4 |
| Skatt | 0 | −17 | 41 | 0 | 13 | 0 |
| Årets resultat | −26 | −158 | 100 | −83 | 45 | −4 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 4 | 100 | 134 | 170 |
| Kortfristiga fordringar | 63 | 108 | 130 | 306 | 258 | 235 |
| Kassa och bank | 237 | 557 | 685 | 221 | 291 | 103 |
| Omsättningstillgångar | 300 | 665 | 815 | 527 | 549 | 338 |
| Summa tillgångar | 300 | 665 | 819 | 627 | 683 | 508 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −128 | 30 | −82 | 1 | −4 | 0 |
| Eget kapital | −104 | −78 | 68 | 68 | 91 | 46 |
| Justerat eget kapital | −104 | −78 | 68 | 68 | 91 | 46 |
| Långfristiga skulder | 228 | 522 | 536 | 439 | 446 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 176 | 221 | 215 | 120 | 146 | 462 |
| Summa eget kapital och skulder | 300 | 665 | 819 | 627 | 683 | 508 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 987 granskade bolag ligger skincarestureplan AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,9 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på -34,7 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Estetiska injektionsbehandlingar utförda av certifierad och legitimerad sjuksköterska.
Styrelse & ledning
- Josephine Susanna Berlice Malming (f. 1971) Styrelseledamot
- Mary Rosenblad (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-08-27 |
|---|---|
| Bransch | Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220) |
| Adress | Skeppargatan 45, 114 58, Stockholm Besök: Skeppargatan 45, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |